Szukaj w serwisie
(09-09-2008)
Dni Powiatu Wołowskiego 2008


Święto powiatu rozpoczynamy tradycyjnie piątkową konferencją. W tym roku wspólnie z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa oraz Fundacją Partnerstwo Doliny Środkowej Odry organizujemy seminarium promocyjne „Propagowanie Czystego Biznesu w Polsce”. 12 września do Starostwa Powiatowego w Wołowie zapraszamy małe i średnie przedsiębiorstwa, hotele, pensjonaty, urzędy, szkoły, gospodarstwa agroturystyczne, organizacje pozarządowe, wszystkich, którym zależy na właściwym oddziaływaniu na środowisko i na zarabianiu na ekologii Program Czysty Biznes od 1998 roku pomaga realizować sprawdzone i nowatorskie inicjatywy proekologiczne, aby stały się one stałymi elementami systemu zarządzania firmą czy instytucją, przyczyniając się w bezpośredni sposób do zwiększenia jej konkurencyjności i zaoszczędzania kosztów jej funkcjonowania. Dzięki wsparciu ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Czysty Biznes jest popularyzowany na terenie całej Polski. Dotychczasowe doświadczenia uczestników programu, pokazują, że oszczędności (a więc zyski) mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych, nie wspominając o korzyściach ekologicznych, społecznych czy marketingowych. Warto więc dowiedzieć się więcej o programie i wziąć udział w seminarium, tym bardziej, że jest ono bezpłatne. Program i formularz zgłoszeniowy na www.powiatwolowski.pl

Na seminarium zapraszamy dorosłych, natomiast dzieci będą mogły wziąć udział w organizowanym przez Harcerską Organizację „Cichociemni” pieszym rajdzie turystycznym w ramach Powiatowego Dnia Turystyki. Młodych (i nie tylko) sportowców oraz fanów sportu zapraszamy do kibicowania zawodnikom biorącym udział w II Mistrzostwach Powiatu Wołowskiego w Tenisie Stołowym (hala OSIR, godz. 15.00 – 18.00). Wszystkich natomiast zapraszamy na organizowane po raz pierwszy Dni Otwarte Starostwa, od 11.00 do 15.00, oraz Dni Otwarte Straży Pożarnej, od 15.00 do 17.00. Dla seniorów pragnących poznać tajniki komputera i Internetu zapraszamy do pracowni komputerowych Zespołu Szkół Zawodowych w Wołowie (ul. Spacerowa). W godz. 14.00-18.00 nauczyciele i uczniowie szkoły będą udzielać oczywiście bezpłatnych porad i lekcji z obsługi komputera i korzystania z sieci www.

Także w piątek, o godz. 19.00 po raz kolejny na zamkowym dziedzińcu zabrzmi Muza na Zamku. W tym roku do występu zaprosiliśmy grające, jak sami o sobie mówią, „folkowy nurt muzyki klasycznej". Trio Taklamakan (skrzypce, wiolonczela, fortepian). Muzycy zaprezentują koncert pt. „TANGONALIA”, w czasie którego będziemy mogli wysłuchać m.in. tanga argentyńskie, ale i takie „klasyki” jak „Tango Milonga” czy „La Cumparsita”. Po koncercie dziedzińcem zawładnie polska stara, dobra komedia. Zapraszamy na pokaz filmowy, który będzie niejako inauguracją organizowanej we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość i Gminą Brzeg Dolny wystawy „Pociąg do historii”. Tę ciekawą i oryginalną ekspozycję, która objeżdża cały Dolny Śląsk, będzie można zwiedzać od soboty – 13 września do środy – 17 września (godziny otwarcia: 10.00 – 13.00 – 14.30 – 19.00, w sobotę od. 12.00) na stacji kolejowej w Brzegu Dolnym.

W sobotę od. godz. 15.00 zapraszamy również do Wołowa na Piknik na Zamku. Czas uprzyjemniać będą lokalne zespoły muzyczne, taneczne i teatralne, m.in. „Traf”, „Rytmy Planety”, zespół z Krzelowa, zespół taneczny i biesiadny z Wińska, Teatrzyk Nadodrzańskie Przyborowiaki, Zespół wokalno-instrumentalny z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki. Specjalnymi gośćmi koncertu będą artyści z Ukrainy, z partnerskiego Powiatu Berdyczowskiego. Kunszt i śpiew ukraińskich artystów będzie można podziwiać również w piątek o godz. 19.00 w Brzegu Dolnym oraz w niedzielę o godz. 17.00 w Wińsku. Dawkę dobrego humoru zagwarantuje kabaret „Jak bum cyk cyk”, natomiast od 21.00 królować będą przeboje grupy QUEEN w wykonaniu czeskiego zespołu PRINCESS, uznawanego za najlepszych wykonawców utworów legendarnej grupy Freddie Mercury’ego. Po koncercie pokaz sztucznych ogni i fire show, a później zabawa taneczna do białego rana! Ale nie tylko występy artystyczne będą atrakcją sobotniego popołudnia. Od 12.00 do 16.00 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa proponujemy zwiedzanie Zamku Piastowskiego z przewodnikiem. O 15.00 w Sali Sesyjnej rozpocznie się III Otwarty Turniej Szachowy. W zamkowym parki zostanie zorganizowany „Małpi gaj”, zagramy wspólnie w gry i zabawy naszych rodziców i dziadków, nauczymy „pierwszej pomocy” oraz pokażemy na żywo dogoterapię – w roli nauczycieli – psy ratownicze. Ponadto przejażdżki bryczką, warsztaty artystyczne (foto drap), wystawy (w tym prezentacja makiety XVII w Wołowa), stoiska rękodzielnicze i rzemieślnicze, kulinarne stoiska szkół. Zaprezentuje się także Odział Prewencji z Wrocławia. Nie ma więc wątpliwości, że w sobotę nuda nam nie grozi.

Równie interesująco zapowiada się niedziela. Tutaj także zapraszamy do zwiedzania Zamku Piastowskiego, ale głównym punktem programu będzie niewątpliwie, odbywający się w godz. 12.00-18.00, Jarmark Rycerski połączony z happeningiem historycznym poświęconym postaci księcia Jana II Żagańskiego, zwanego Szalonym. Książe kilka wieków temu na naszym Zamku uprawiał alchemię i będziemy próbować, przy wsparciu ChemiiParku Technologicznego, nawiązać do tych magicznych wydarzeń i przeprowadzić kilka doświadczeń chemicznych. Kto wie, być może uda nam się wyczarować złoto. Oprócz tego walki rycerskie, średniowieczne stoiska rzemieślnicze, kat (kogo zakuje w dyby??), strzelanie z łuku, obóz historyczny i cysterski chleb i grzaniec! Po Jarmarku Rycerskim zapraszamy na inaugurację VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Cantus Organi”. Start godzina 18.00 – Kościół pw. Św Wawrzyńca. Tak więc choć same Dni Powiatu Wołowskiego dobiegną końca, to koniec w tym wypadku będzie oznaczał rozpoczęcie czegoś nowego