Szukaj w serwisie
(30-09-2008)
Piknik Archeologiczny Dymarki Tarchalickie - relacja


Warsztaty dla szkół
 
W dniach 26-27 września 2008 r. po raz kolejny odbył się piknik archeologiczny Dymarki Tarchalickiej. W tym roku program był szerszy i ciekawszy niż w poprzednich latach. Ciekawym pomysłem okazał się dodatkowy dzień warsztatowy poświecony szkołom. Z okolicznych szkół  z gminy Wołów i Ścinawa na zajęcia zajechało ok. 200 uczniów. W ciągu 3 godzin uczniowie lepili garnki i figurki , strzelali z łuków, przebierali się w historyczne stroje, a także odkrywali tajemnice na  imitacji stanowiska archeologicznego. Warsztatom towarzyszyły pokazy hutnicze. Zbudowano i uruchomiono 2 starożytne dymarki (II-III w n.e.).  W osadzie starożytnej można było poznać warsztat pracy złotnika, ceramika i kowala. Były również wycieczki na stanowisko archeologiczne.  Dzień pierwszy skończył się jednym wspólnym wnioskiem dzień edukacyjny dla szkół należy w następnym roku rozszerzyć i zaprosić więcej szkół.
 
Otwarcie ośrodka edukacyjnego
 
Pierwszego dnia Burmistrz Witold Krochaml i dwoje uczniów, przy salwie z hakownicy (prymitywna broń palna) otworzyło ośrodek edukacyjny przy świetlicy w Tarchalicach. Od miesiąca września miejsce to jest do dyspozycji szkół z doskonale przygotowaną izbą muzealną oraz z pracownią ceramiczną. Dzięki takiej gminnej inwestycji ośrodek „rozwinie skrzydła” ponieważ można już teraz przyjmować tam zorganizowane grupy.
 
 
Pokazy, walki i gry …
 
Dzień drugi odbywał się na wyżej wymienionych pokazach historycznych. Oprócz kultury przeworskiej (z okresu starożytnego) do wioski historycznej doszło rycerstwo z XV wieku które zwiększyło atrakcyjność pikniku poprzez pokazy walk i gier średniowiecznych. Dzień urozmaicił również występ zespołu tanecznego LOW z Godzięcina, pokazując dwa bogate numery taneczne.  Dzień ten zakończył się zabawą taneczną.
 
Tarchalicki smok
 
Ze względu na atrakcyjność Tarchalic i historię tego miejsca. Muzeum Archeologiczne z Wrocławia i Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego i organizatorzy miejscowi postanowili, że na drugi rok zostanie uruchomiona rekonstrukcja wielkiego pieca typu Tarchalickiego, w zespole projektowym nazywanego Tarchalickim Smokiem. Były to największe w okresie starożytności piece hutnicze. Na tak wielkie przedsięwzięcie zaprosimy dymarzy z całej Polski, Francji i Danii.
 
Impreza dofinansowana z środków Urzędu Miasta i Gminy Wołów oraz Funduszu dla Organizacji Pozarządowych w ramach projektu pn „Naturalnie Ekomuzea” koordynowanego przez Fundację Ekologiczną Zielona Akcja.
 
Organizatorzy Dymarek Tarchalickich: Urząd Miasta i Gminy, Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja, Fundacja Partnerstwo Doliny Środkowej Odry, Towarzystwo Turystyki Rowerowej CROSS, Koło Aktywnych Pań w Tarchalicach, Rada Sołecka wsi Tarchalice, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego, Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej, Stowarzyszenie Lubiąż, Wołowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Regionalne Nadodrzański Zakątek.