I Rajd Rowerowy

Spływ kajakowy 2003

Spływ kajakowy 2004


Szukaj w serwisie
Imprezy Szlaku Odry  >>  I Rajd Rowerowy

I MIĘDZYNARODOWY RAJD ROWEROWY "SZLAKIEM ODRY"
29 MAJ - 01 CZERWIEC 2003r.


      Godzina 16.45 Głogów PKP liczna grupa niemieckich rowerzystów przybywa by zmierzyć się z rowerowym Szlakiem Odry. Grupa rusza śmiało w kierunku nowego ratusza w Głogowie, aby wysokiej wieży zobaczyć ostępy leśne, w które zaraz wjadą. Po obserwacji terenu rowerzyści energicznie wyjeżdżają z miasta. Jadąc szlakiem spokojnie i obserwując przyrodę doliny Odry dojechano do Wietrzyc. Turyści niemieccy są głodni i zmęczeni po podróży z Berlina. W końcu o 20.30 grupa dociera do miejsca biwakowego.

Członkowie Stowarzyszenia Regionalnego "Nadodrzański Zakątek" przygotowali wcześniej solidną kolację. Jadła nie zabrakło. Wszyscy zakończyli dzień śpiewając przy ognisku i smażąc kiełbaski. Tak w wielkim skrócie można opisać pierwszy dzień I Międzynarodowego Rajdu Rowerowego Szlakiem Odry.

Zapewniam, że następne 3 dni były jeszcze ciekawsze. Uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić najciekawsze obszary przyrodnicze Doliny Środkowej Odry. Zatrzymano się najdłużej przy Naroczyckim Łęgu, Łęgach w Dziewinie, Łęgu Korea. Nie bez znaczenia były również zabytki Szlaku Odry, tutaj zainteresowano się najbardziej miejscowością Chobienia oraz Lubiążem. W tych miejscowościach spędzono najwięcej czasu. Dużą atrakcją dla rowerzystów była możliwość pokonania rzeki Odry promem w Radoszycach i Chobieni. Ostatni nocleg grupa spędziła w Gospodarstwie Agroturystyczym w Dębnie, gdzie również nie brakowało atrakcji np. zwierzyniec, gdzie można było zobaczyć ciekawe kurki, świnkę, owieczkę, kozę i inne wymyślne stworzenia. Sen umilał koncert żab na pobudkę zapiały koguty. Grupę niemiecką pożegnaliśmy z wielkim żalem w Wołowie, a z żalem, bo to naprawdę wspaniali ludzie. Zapowiedzieli, że przyszłym roku przyjadą większą grupą i poleca Szlak Odry innym młodym ludziom z Niemiec.

Przejeżdżając ponad połowę Szlaku Odry udowodniliśmy, że jest on przejezdny dla dużych grup, przejezdny dla rowerów miejskich (bo i takie były) i nie sprawia większych kłopotów nawet osobom bez kondycji.

Na drugi rok Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja" oraz TTR "Cross" zapowiada zorganizowanie II Międzynarodowego Rajdu Rowerowego "Szlakiem Odry". Organizacje które wspólnie z nami chciały by wziąć udział w takim przedsięwzięciu zapraszamy już dzisiaj do współpracy.

Organizatorzy i uczestnicy rajdu pragną podziękować wszystkim osobom, które bezinteresownie pomagały i wspierały tą imprezę, a takich nie brakowało.

  

Rafał Plezia

  

Organizatorzy (od lewej): Artur Kosmalski, Rafał Plezia, Ingo Seubert