Wejście do Portu Malczyce

„Pętla Odrzańska Brzeg Dolny – Malczyce to oferta wyprawy na kajaki ze śluzowaniem.

Różnorodna trasa kajakowa dla ciekawskich osób chcących doświadczyć śluzowania w nowej śluzie Malczyce. Jej różnorodność to przede wszystkim dwa różne odcinki Odry, którymi płyną kajakarze. Pierwszy do progu wodnego Malczyce (300 km) w Rzeczycy charakteryzuje się spokojnym nurtem, co jest związane ze spiętrzeniem wody na ostatnim progu na Odrze. Zbyt duży zachodni wiatr może w dużej mierze utrudnić spływ kajakiem rekreacyjnym. Drugi odcinek za progiem wodnym po pokonaniu śluzy zmienia się w dużo bardziej odczuwalny nurt, który pozwala na większy odpoczynek na wodzie podczas wiosłowania.

Awanport Malczyce

Dużym atutem tej oferty jest infrastruktura żeglugowa i stoczniowa w Malczycach w postaci śluzy na Odrze, wywrotnic do wagonów na nabrzeżu i działającej Stoczni Rzecznej z funkcjonującą na jej terenie Izbą Muzealną, którą można zwiedzać w określonych terminach.  Dopływając do lewego brzegu tuż za wejściem do zatoki portowej na wysokości GOK Malczyce, skorzystać można z biwaku wyposażonego w miejsce na ognisko, toalety.

Start spływu w Brzegu Dolnym jest również wyjątkowy, bo tuż przy zabytkowym pałacu z tarasem zlokalizowanym nad samym brzegiem rzeki, z którego spogląda posąg Viadrusa – boga Odry, będącego patronem rzeki.  Do wyboru są dwa miejsca startu. Spływ można rozpocząć przy slipie z wodowskazem w zarządzaniu RZGW lub w miejscu dawnego promu rzecznego z wybrukowanym dojazdem do samej rzeki.

Odcinek rzeki prowadzi wzdłuż Wysoczyzny Rościsławickiej po prawej stronie, o którą “odbija” się nurt rzeki, skierowany równoleżnikowo a więc płynący na zachód. Może to być kluczowe w kontekście oporu dla kajakarza przy zachodnich wiatrach najczęściej wiejących w naszym regionie. Po lewej stronie Odry rozciąga się kilkunastokilometrowa dolina rzeki z licznymi starorzeczami połączonymi płynącą wzdłuż niej małą rzeczką Jeziorką powstałą z połączenia z innymi ciekami. Prawdopodobnie przed regulacją Odry  Jeziorka płynęła w drugą stronę a obecnie płynie z nurtem Odry wpływając do Średzkiej Wody która następnie do zatoki portowej  w Malczycach. Po drodze przepływając przy starorzeczu w Brodnie, wartego uwagi w związku z powstałą ścieżką edukacyjno-przyrodniczą i wiatą rekreacyjną.

Koniec spływu to miejscowość Malczyce z nabrzeżem portowym , specjalnie przygotowanym polem biwakowym z dostępem do toalet i umywalek. Decydując się na wybór tej trasy kajakowej warto sprawdzić co mają do zaoferowania  Malczyce wraz zabudową portową przyciągającą wielu pasjonatów historii.  Bliska odległość do sklepów oraz plac zabaw tuż przy marinie i wiele innych miejsc wartych odwiedzenia to doskonały pomysł na weekend lub zaplanowanie postoju jeśli wybierzemy się na kilkudniowy spływ. Do Malczyc można dojechać pociągiem, linią kolejową relacji Malczyce – Legnica.

Cegielnia w Pogalewie Małym

Pętla Brzeg Dolny – Malczyce jest częścią oferty Kolej na Kajaki dla tych co lubią podróżować z pomysłem według przygotowanego przez nas scenariusza który obrazuje krótki filmik

https://youtu.be/OS2e9-B22h8

Polecamy szczególnie dla tych, którzy zdecydują się na przyjazd pociągiem. Trasa spływu prowadzi od węzła „odrzańskiego” przesiadkowego w Brzegu Dolnym do Portu Malczyce, z którego pieszo do dworca PKP udamy się na pociąg powrotny do domu.

To oferta dla podróżników co lubią przygodę !!! Dlatego przygotowaliśmy dla Was Questa

Dzięki niemu nie tylko łatwiej dotrzecie do nabrzeża Odry z dworca PKP ale również odkryjecie ciekawą historię Brzegu Dolnego.
Po dotarciu kajakiem do Malczyc pobierasz questa i za jego pomocą z mariny idziesz na dworzec kolejowy pieszo w ciągu 20 minut zwiedzając Malczyce.

Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w wypożyczalni np. www.meander.turystyka.pl lub www.miasteczkoportowe.pl To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.

Więcej informacji znajdziecie również w interaktywnej mapie.

 

Opis trasy spływu Brzeg Dolny – Malczyce (20 km):

285 Brzeg Dolny (P) – Miasto z dobrym połączeniem kolejowym. Bliska odległość dworca PKP do nabrzeża (ok 15 min pieszo).
– (P) slip z wodowskazem przy oddziale RZGW w Brzegu Dolnym tuż przy pałacowym tarasie widokowym ;
– Taras widokowy z zabytkowym Pałacem w którym znajduje się siedziba Urzędu Gminy i stare dęby (P).
Dalej nieczynna już przeprawa promowa do Głoski.

286 Nowy most drogowy.

287,8 Przekop Pyszącej (L) cypel i wejście do odnogi Odry.

290 Wieś Pogalewo Małe (P) widoczne zabudowania domów wiejskich i komina czynnej cegielni.

291 Cegielnia w Pogalewie Małym (P) widoczny komin czynnej cegielni.

293 Wieś Pogalewo Wielkie (P) widoczne zabudowania domów wiejskich ok. 0,5 km od brzegu rzeki.
(P) Betonowa keja po nieczynnej cegielni w Pogolewie Wielkim.

296 Na wysokości wsi Grodzanów cumowisko dla barek wraz z dojazdem i parkingiem.

300 (P) obecnie to ostatnia śluza na Odrze nazywana Malczyce ale zlokalizowana w Rzeczycy, zamiar przejścia należy wcześniej zgłosić u obsługi stopnia wodnego. Kontakt na śluzę znajduje się w bazie urzędu żeglugi.

302 Znów wpływamy w duży kompleks lasu mieszanego (P), który będzie nam towarzyszyć aż do Ścinawy.

305 Duża wieś Malczyce (L) z rozwiniętą siecią handlowo-usługową. Połączenia kolejowe i drogowe ze Środą Śląską, Legnicą i Lubinem. Zabudowania nad Odrą ciągną się ponad kilometr. Jest tu port rzeczny z przeładunkiem barek. Dopływa rzeka Średzka Woda.
-(L) Port Malczyce z zachowaną dawną infrastrukturą przeładunkową z tzw. wywrotnicami wagonów. Stocznią Rzeczną Malbo – funkcjonującą do dnia dzisiejszego i zlokalizowaną w domu na terenie Stoczni Izby Pamięci dotyczącej Portu Malczyce .
-(L) zjazd z bruku po dawnym promie rzecznym Malczyce – Prawików, wykorzystywany do slipowania;
-(L) Marina za GOK Malczyce z miejscem na biwak i toaletami dostępnymi po wcześniejszym zawiadomieniu Urząd Gminy.