Co warto wiedzieć o pływaniu kajakiem po Odrze ?

Co warto wiedzieć o pływaniu kajakiem po Odrze ?
Start kajaków na Odrze

Spływ kajakowy na Szlaku Odry

Wbrew obiegowej opinii Odra nie jest niebezpieczną rzeką z szalonym nurcie i wirach wciągających ludzi pod wodę. Odra jest rzeką nizinną i przy normalnych stanach wód uznawaną za rzekę o spokojnym i leniwym nurcie.   

Jednakże zanim wyruszysz na trasę Kajakowego  Szlaku Odry musisz wiedzieć, że jest ona drogą wodną czyli odbywa się po niej żegluga śródlądowa. Odróżnia się od pozostałych szlaków kajakowych możliwością spotkania na trasie łodzi motorowych lub nawet większych zestawów pchanych, choć to rzadkość z uwagi na upadek żeglugi śródlądowej.  Jednakże jak już się tak zdarzy, że spotkacie na trasie większą jednostkę to nie wolno do niej podpływać, bo kontakt z burtą najczęściej kończy się wywrotką. Widząc z daleka jednostkę, należy wtedy schować się w zatoczkach pomiędzy  ostrogami zbudowanymi w trakcie regulacji Odry i ustawić dziobem do fali. Sytuacja ma się podobnie w przypadku motorówek.

Kilometraż na Szlaku Odry

Kilometraż Odry

Pamiętajmy, że ruch na rzece odbywa się prawostronnie a dla ułatwienia lokalizacji swojej pozycji na rzece informują Nas znaki z kilometrażem rzeki.

Jest jeszcze jedna ważna zasada na dużej rzece to sam moment startu lub wpłynięcia na rzekę! Powinniśmy zawsze startować dziobem pod prąd lub wpływać na rzekę atakując  nurt, który sam zabierze nas bezpiecznie na jej środek, w innym przypadku nurt spychając  kajak na nabrzeże stwarza niebezpieczeństwo wywrotki .

Pamiętajmy jednak, że najczęstsze  wywrotki zdarzają się przy nabrzeżu  podczas wsiadania i wysiadania z kajaka, gdy nasz środek ciężkości (tyłek ) jest zbyt wysoko nad kajakiem. Jednakże jak wpadniemy do wody musimy pamiętać żeby nie próbować obracać kajaka na wodzie tylko próbować dobić do brzegu i tam dopiero wykonać wszystkie czynności. Podobna rzecz się ma gdy ktoś chce nam pomóc z drugiego kajaka, lepiej niech nie wyciąga nas z wody a jedynie odholuje na nabrzeże, bo w przeciwnym razie mogą sami znaleźć się w Odrze.

Rzeka zatem przy zachowaniu minimum reguł bezpieczeństwa świetnie nadaje się do uprawiania sportów kajakowych i innych aktywności jak padlowanie na deskach SUP.   Odrę cenią sobie te osoby, które szukają tras bez przeniosek i zwałek czyli tzw. chillaut