Pętla Odrzańska – Doliną Odry
Właściwie najciekawsza część trasy znajduje się w obrębie lasów łęgowych znajdujących się w obszarze obszarów Natura 2000 związanej z dolina Odry. Szczególnie, że na nowych wałach przeciwpowodziowych przygotowano ścieżkę szutrową ale ci co szukają wrażeń i większych wyzwań można spróbować zrobić pętlę po pagórkach wysoczyzny średzkiej.
Jadąc rowerowym Szlakiem Odry wałami odrzańskimi z Prochowic do Malczyc znajdujemy się na Obszarze Chronionego Krajobrazu „Dolina Odry”, w najdłuższym i najcenniejszym kompleksie lasów łęgowych i grądów nad całą Odrą z meandrującymi rzekami Kaczawą i Cichą Wodą. Warto tu zjechać rowerem z głównego szlaku żeby zobaczyć unikatową przyrodę obszarów Natura 2000 Łęgi Odrzańskie. Dzięki przeprawie mostowej na drugi brzeg rzeki obowiązkowym przystankiem wydaje się Opactwo Cysterskie w Lubiążu. Trasy rowerowe są z reguły płaskie ale z uwagi na różnorodną nawierzchnię wymagające. Po wałach odrzańskich szutrowe a gdy zjedziemy w leśne trasy gruntowe a nawet możemy znaleźć się na pozostałościach wiekowego bruku prowadzącego do nieczynnej już przeprawy promowej. Trudniejsze podjazdy spotkamy gdy będziemy oddalać się od doliny rzeki, w kierunku Wysoczyzny Średzkiej. Ich przebieg ukazuje nam niezwykły klimat obszaru slow- łęg umożliwiając zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym Stoczniowych Malczyc w Izbie Pamięci oraz spotkać z twórczością lokalnych wytwórców, którzy z dużym zaangażowaniem kultywują rodzinne tradycje lub poświęcają się niezwykłym pasjom. O jego niezwykłości stanowi bez wątpienia zabytkowy Zamek Rycerski w Prochowicach z otaczającym parkiem położony nad Kaczawą, oraz rezerwatem Łęg Korea w ujściu Kaczawy.
Mapa pętli rowerowej Obszarem Chronionego Krajobrazu Dolina Odry
To jest propozycja dla osób które nie wiedzą, gdzie wybrać się na weekend na rowery z rodziną czy znajomymi. DO wyboru jest kilka opcji tras po płaskim terenie wzdłuż Odry jak i dla tych wymagających po pagórkach. Trasa zachacza o kilka ciekawych punktów startu jak Lubiąż, Prochowice i Malczyce.
Przystanek 1 – Zamek Prochowice nad Kaczawą
Rycerski Zamek otoczony zabytkowym parkiem, przez który przelewają się wody Kaczawy, to doskonałe miejscówka na krótki lub długi odpoczynek w formie biwaku. Przygotowane są tu dwa miejsca do odpoczynku – w cieniu drzew drewniana wiata z widokiem na zamek od wschodniej strony oraz bardzo duża polana od strony zachodniej czyli Jazu Prochowice. Duża polana otoczona dużymi drzewami z często koszonym trawnikiem to doskonałe miejsce na odpoczynek na kocach, nawet gdy odbywają się tu imprezy gminne znajdziecie miejsce na odpoczynek w zaciszu. Sam zamek można zwiedzić po wcześniejszym umówieniu się z Panem Jankiem z POKiS-u. Nowością są tu organizowane degustacje win z przystawkami przez miejscową firmę RIVA. Warto zobaczyć dokładniej otoczenie zamku i rzeki Kaczawy oraz młynówki stanowiącej kiedyś naturalną barierę obronną. Jazy piętrzące wody Kaczawy młyny i elektrownie wodne, jest tu wiele zabytkowych budynków dla poszukiwaczy ciekawych historii. Część z nich zawarliśmy w grach terenowych – questach.
Przystanek 2- 311 km Lubiąż Perła Baroku
Lubiąż to najważniejszy przystanek na szlaku Odry i wrota do Krainy Łęgów Odrzańskich. O miejscowości Lubiąż i jednym z największych klasztorów Europy napisano już wiele. Zatopiony w najdzikszym łęgu pocysterski klasztor jest jak kunsztowne barokowe tło dla przyrody i twórczej wyobraźni. Bogactwo jakie niosła Odra zbudowały potęgę tego miejsca i ludzi tam żyjących a Kania Ruda to symbol krainy mieszkający w okolicznych lasach ciągnących się aż do rezerwatu Łęg Korea. Karczma Cysterska jest obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek. Usytuowana jest na terenie przynależnym do pocysterskiego kompleksu pałacowo-klasztornego w Lubiążu. Oferta Karczmy zadowoli każdego smakosza tradycyjnych polskich potraw, gdyż w restauracji zawsze dominuje wspaniały zapach tradycyjnej polskiej kuchni. Lubiąż to okazja do zapoznania się z twórczością i produktami lokalnych twórców na placu klasztornym w budynku dawnej kancelarii w Punkt Informacji Turystycznej Krainy Łęgów Odrzańskich
Przystanek 3 – 306 km Czapliniec w zakolu Odry
Wyjątkowe miejsce widokowe na zakręcie Odry, z którego widać nurt rzeki i drugi jej brzeg a w koronach drzew wyjątkowo duży czapliniec. Po prawej stronie zabudowania fabrycznej części Malczyc, na prawym przywitają nas głośne ptasie okrzyki. To czaple siwe sygnalizują swój czapliniec – ponad sto gniazd na szczytach starych dębów i wiązów, ważną częścią dźwiękowego szlaku Odry
Przystanek 4 – 305 km Stoczniowe Malczyce
Serce Malczyc to port wokół, którego tętniło dawniej życie tej wsi. Świadczy o tym jeszcze wiele zabytków infrastruktury portowej świadczący że rozwój Malczyc związany był z Odrą. Nabrzeże przeładunkowe, urządzenia wciąż czynnej Stoczni Rzecznej, wywrotnice do wagonów z bocznicami kolejowymi, dojazd do dawnego promu rzecznego. Wszystko jest udokumentowane w Izbie Muzealnej mieszczącej się na terenie Stoczni otwartej dla zwiedzających po uprzednim umówieniu się.
Jednym z ciekawszych przystanków na tej trasie jest certyfikowana znakiem jakości Kraina Łęgów Odrzańskich POLECA pracownia ceramiki MANOCeramics w którym możesz zarówno nabyć pamiątkę z Krainy Łęgów Odrzańskich wykonaną tradycyjną techniką o odrzańskim charakterze jak i skorzystać z warsztatów ceramicznych !
Przystanek nr 5 Karczma Słowianka
Jest to miejsce, które zaproponuje wam odskocznię od tradycyjnych restauracji. Wnętrza nawiązują do tradycyjnego wystroju inspirowanego słowiańskimi akcentami i naturalnymi elementami wyposażenia. I takie jest jedzenie, w karcie znajdziecie Państwo pozycje nawiązujące do lokalnych krajoznawczych elementów. Jest to doskonały przystanek slowłęg na koniec rajdu rowerowego gdy już zgłodniejemy. Jedna z propozycji na kulinarnym szlaku Krainy Łęgów Odrzańskich – SLOWŁĘG