Pamięć o przeszłości

Izba Muzealna w Malczycach,  powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Malczyc i okolic. Jej otwarcie nastąpiło podczas „VI Pikniku nad Odrą” w lipcu 2007 roku. Do 2022 roku mieściła się na I piętrze budynku biurowego stoczni. Stocznia zbudowana została w 1919 roku przez pochodzącą z Torunia polską rodzinę Józefa i Józefy Antoszewskich. W trzech pomieszczeniach izby,  różnych tematycznie udostępniono zwiedzającym wiele ciekawych eksponatów związanych z przedwojenną i powojenną historią Malczyc w dużym stopniu nawiązującym do ich portowej genezy powstania.

Port i stocznia w Malczycach z lotu ptaka

Fauna i Flora… Ekspozycja flory i fauny Doliny Środowej Odry znajduje się w korytarzu izby. Prezentuje ponad 30 fotografii. Wśród flory widzimy chronione: linię złotogłów, kosaćce syberyjskie czy kotewkę orzecha wodnego. faunę reprezentują m.in.: kania ruda, orzeł bielik, czapla siwa, bóbr. W gablotach znajdujemy materiały informacyjne dotyczące ekologii i krajoznawstwa. W końcu mają vis a vis na drugim brzegu Odry największy łęgowy las na Szlaku Odry zwany Zakole Odry z jednym z największych Czaplińców na Dolnym Śląsku.

Sala Wystawowa… W sali wystawowej znajduje się 10 gablot tematycznych oraz część oryginalnego sprzętu gospodarstwa domowego przedwojennych właścicieli. Oryginalne przedwojenne meble, zegar, porcelana, okrągły stół oraz alabastrowy żyrandol. W gablotach możemy zobaczyć dokumenty związane z rodziną Antoszewskich,  z historią Kościoła Katolickiego, przemysłu oraz kącik poświęcony rzece Odrze z licznymi mapami. Prezentowana jest tu również historia powojennej oświaty i sportu w Malczycach. Na ścianach możemy natomiast podziwiać  około 20 fotografii pokazujących przedwojenne Malczyce.

Prom na rzece Odrze przycumowany od strony Prawikowa a w tle Malczyce z faktoriami soli

Prom na Odrze w Malczycach

Za zachowanie dziedzictwa kulturowego i udostępnianie zebranych zasobów jak to zdjęcie dawnego promu na rzece Odrze, Kapituła znaku Kraina Łęgów Odrzańskich POLECA przyznała w tym roku izbie certyfikat jakości krainy

Certyfikat Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca

Izbę można zwiedzać indywidualnie w okresie od kwietnia do października w soboty od godz. 9:00 do 12:00. Po wcześniejszym telefonicznym umówieniu.

Obecnie trwają przenosiny na ul.1 maja do budynku dawnego posterunku policji w którym pojawią się stare eksponaty w nowej odsłonie.

Adres

Adres:

Ul. Mickiewicza 10, 55-320 Malczyce

GPS:

51.22003581737999, 16.495431720099255

Nr tel.:
E-mail:

-

Kliknij przycisk, aby wyświetlić mapę...