[rev_slider alias=”slider-6″][/rev_slider]

Kajakowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich to odcinek 131 km na rzece Odrze podzielony na trasy spływu kajakiem pomiędzy Przystankami Szlaku Odry od Wrocławia do Głogowa o turystycznym znaczeniu dla regionu.

Szlak rozpoczyna się na 262 km we Wrocławiu na ul. Ślęzoujście a kończy na 393 km w Głogowie a na trasie spływu kilometraż rzeki wytyczają słupki z oznakowaniem, które mijamy płynąc w dół rzeki.

Tabliczka z kilometrażem rzeki Odry

Proponowane trasy spływów to te które prowadzą pomiędzy miejscami z dostępem do rzeki i najczęściej są to dawne promy, porty i mariny miejskie. Pomiędzy nimi Odra jest niedostępna i trudno jest dojechać samochodem z przyczepą żeby odebrać kajaki, więc należą do nich odcinki:
–  Wrocław, Ul. Ślęzoujście (262 km) – Prężyce z przystankiem w Urazie 14 km (czas 3-4 h)
– Wrocław–Brzeg Dolny z przystankiem w Urazie i śluzowaniem w Wałach 23km (czas 6 h)
– Brzeg Dolny – Malczyce ze śluzowaniem w Rzeczycy 20 km (czas 5-6 h)
– Malczyce – Ścinawa z przystankiem na zwiedzanie Klasztoru w Lubiążu 27km(czas 6 h)
– Lubiąż – Ścinawa 21 km (czas 4 h)
– Ścinawa – Chobienia spokojna dla rodzin z dziećmi 18 km (czas 3h)
– Chobienia – Leszkowice lub Kotowice dobra na surviwal (czas 3-4 h)
– Leszkowice lub Kotowice – Głogów (393km) z biwakiem w ujściu Baryczy 25 km (czas 5 h)

Szlak Odry jest rajem dla osób które lubią przestrzeń, wygodę i relaks gdyż na trasie spływu kajakowego nie napotykamy właściwie żadnych przeszkód takich jak zwałki, prożki, mielizny a do tego dochodzi  nurt Odry o swobodnym spływie o prędkości 3-5 km/h. Problemy jakie mogą nas zaskoczyć to przeciwny silny wiatr na odcinku Odry od Wrocławia do progu Malczyce piętrzącego wody rzeki. Dalej na Odrze nie ma już progów wodnych, aż do samego Szczecina, więc rzeka ma tu inny charakter co wpływa na środowisko przyrodnicze cechujące się odmiennością siedliskową opisaną w dziale Przyroda Łęgów Odrzańskich

Bogactwo tej przyrody doskonale oddają widoki Odry z lotu samolotem na videopodcastach Pana od Przyrody

Dzięki tym zróżnicowanym zasobom możemy zaplanować zarówno wyprawę surviwalową z biwakami w łęgach jak i opartą na przystankach w dużych miejscowościach https://szlakodry.pl/cat/biwak/

Odra z lotu ptaka

Kajakowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich posiada szczególne warunki połączenia tras kajakowych z trasą linii kolejowych, które przecinają Odrę lub do niej przylegają w kilku miejscowościach pomiędzy Wrocławiem a Głogowem co tworzy unikatową propozycję dla podróżników lubiących wyprawy bez użycia samochodu. Na Szlaku Odry można zatem podróżować na spływ kajakowy  z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej, w tym linii kolejowych, autobusowych i przesiadać się  w miejscowościach zwanych węzłami odrzańskimi. Do tych tych miejscowości należą  Węzły Odrzańskie , w tym wizytówka Krainy Łęgów Odrzańskich – Opactwo Lubiąż, które przyciąga swoim bogactwem historyczno-kulturowym wiele osób i jest doskonałym miejscem na organizację eventów czy działań performerskich jak choćby obchody dni rzeki Odry z grupą Siostry Rzeki

Zatem jeśli mieszkasz we Wrocławiu, Głogowie lub innym mieście na trasie kolejowej Zielona Góra – Wrocław, zaplanuj wyprawę i zostaw samochód w domu !!!  Możesz skorzystać z możliwości jakie daje połączenie linii kolejowych ze Szlakiem Odry. Dodatkowo nowe trasy kolejowe jak ta z Wrocławia przez Legnicę i Lubin do Głogowa też łączą się z Węzłem Malczyce i Głogowem.

Jarosław Paczkowski – Prezes Krainy Łęgów Odrzańskich

Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w  www.meander.turystyka.pl  To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie a co warto wiedzieć o pływaniu po Odrze kajakiem dowiecie się z wpisu na naszym  blogu turystycznym

Kajaki na Odrze w Ścinawie

Jak to działa ?  Szlak Odry w kadrze 

Wsiadasz do pociągu we Wrocławiu. Kupujesz bilet do miejscowości gdzie linia kolejowa łączy się z Odrą (Węzły Odrzańskie)a do nich należą miejscowości : Malczyce, Brzeg Dolny, Ścinawa, Głogów. Po dotarciu pociągiem do wybranej miejscowości np. Malczyc, idziesz na pieszo  w kierunku Odry rozwiązując po drodze questa . Po dotarciu do startu spływu nad Odrą czekają już na ciebie kajaki. Wodujesz kajak i spływasz Odrą do następnego węzła Odrzańskiego, który w tym przypadku będzie Ścinawa. Z portu na dworzec w Ścinawie docierasz piechotą również za pomocą questa pobranego z naszej witryny i wracasz pociągiem skąd przyjechałeś np. do Wrocławia bądź Głogowa. Podobnie to działa jak wybierasz się z innych miast na trasie linii kolejowej na Zielona Góra – Wrocław tzw. „Odrzanki” Są też inne rozwiązania dotarcia do węzłów odrzańskich z udziałem komunikacji zbiorowej, a mianowicie autobusem miejskim we Wrocławiu do ul. Ślęzoujście. Drugim takim miejscem jest powrót autobusem do Lubina ze spływu kajakowego kończącego się w Ścinawie.

PAMIĘTAJ !!!

Sprawdź rozkład jazdy pociągów na www.rozklad-pkp.pl aby dobrze zaplanować wyprawę. Weź pod uwagę przystanki na trasie spływu.
Na wyprawy jednodniowe proponujemy trasy:
– Wrocław ul. Ślęzoujście – Brzeg Dolny (czas spływu 5 godz.) ;
– Wrocław ul. Ślęzoujście – Prężyce/ Brzezinka Średzka;
– Brzeg Dolny – Malczyce;
– Malczyce – Ścinawa.

Pociąg na stacji PKP

Na wyprawy dwudniowe proponujemy trasy:

– Brzeg Dolny – Lubiąż/Malczyce – Ścinawa;
– Ścinawa – Leszkowice/Kotowice – Głogów.

Na wyprawę dwudniową zabierzcie ze sobą namioty i śpiwory, które możesz rozbić na biwakach wyposażonych w toalety w Malczycach, Ścinawie, Chobieni, bądź skorzystaj z naszych propozycji noclegowych w Gospoda Kobena, Schronisku w Jemielnie, Schronisku Pałacyk w Ścinawie lub Garnierówce w Głębowicach.