Kajakowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich posiada szczególne warunki połączenia tras kajakowych z trasą linii kolejowych, które przecinają Odrę lub do niej przylegają w kilku miejscowościach pomiędzy Wrocławiem a Głogowem. Wykorzystując ich połączenia można podróżować z pomysłem zataczając pętlę.

Pętle Odrzańskie – to propozycja dla podróżników!

Podróżuj na spływy kajakowe Szlakiem Odry z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej, w tym linii kolejowych, autobusowych. Przesiadaj się na kajaki w Węzłach Odrzańskich.

 • węzeł Ślęzoujście (Wrocław)
 • węzeł Prężyce/Brzezinka Średzka
 • węzeł Brzeg Dolny
 • węzeł Malczyce
 • węzeł Ścinawa
 • węzeł Głogów

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu, Głogowie lub innym mieście na trasie kolejowej Zielona Góra – Wrocław, to możesz skorzystać z możliwości jakie daje połączenie linii kolejowych ze Szlakiem Odry. Dodatkowo nowe trasy kolejowe jak ta z Lubina do Wrocławia łączy się z Węzłem Malczyce.

Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w wypożyczalni np. http://www.meander.turystyka.pl . To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.

Jak to działa?

 1. Wsiadasz do pociągu we Wrocławiu. Kupujesz bilet do miejscowości gdzie linia kolejowa łączy się z Odrą (Węzły Odrzańskie)a do nich należą miejscowości : Malczyce, Brzeg Dolny, Ścinawa, Głogów.
 2. Po dotarciu pociągiem do wybranej miejscowości np. Malczyce. Z dworca kolejowego na pieszo docierasz przy pomocy questa do Odry oddalonej w każdej z wyżej wymienionych miejscowości o ok. 15 minut drogi. Nad Odrą czekamy już my z kajakami. Wodujesz kajak i spływasz Odrą do następnego węzła Odrzańskiego, którym w tym przykładzie będzie Ścinawa.
 3. Z portu na dworzec w Ścinawie docierasz piechotą za pomocą questa w ciągu 20 minut i wracasz pociągiem skąd przyjechałeś np. do Wrocławia bądź Głogowa.

Podobnie to działa jak wybierasz się z innych miast na trasie linii kolejowej na trasie Zielona Góra – Wrocław tzw. „Odrzanki”.

Są też inne rozwiązania dotarcia do węzłów odrzańskich z udziałem komunikacji zbiorowej, a mianowicie autobusem miejskim we Wrocławiu do ul. Ślęzoujście. Drugim takim miejscem jest powrót autobusem ze spływu kajakowego do Lubina.

PAMIĘTAJ!

Sprawdź rozkład jazdy pociągów na www.rozklad-jazdy.pl, aby dobrze zaplanować wyprawę. Weź pod uwagę przystanki na trasie spływu.
Na wyprawy jednodniowe proponujemy trasy:

 • Wrocław ul. Ślęzoujście – Brzeg Dolny (czas spływu 5 godz.)
 • Wrocław ul. Ślęzoujście – Prężyce/ Brzezinka Średzka
 • Brzeg Dolny – Malczyce
 • Malczyce – Ścinawa

Na wyprawy dwudniowe proponujemy trasy:

 • Brzeg Dolny – Lubiąż/Malczyce – Ścinawa
 • Ścinawa – Leszkowice – Głogów.

Na wyprawę dwudniową zabierzcie ze sobą namioty i śpiwory, które możesz rozbić na biwakach wyposażonych w toalety w Malczycach, Ścinawie, Chobieni pomożemy ci dostarczyć na miejsce planowanego noclegu, bądź skorzystaj z naszych propozycji noclegowych w Gospoda Kobena, Schronisku w Jemielnie, Schronisku Pałacyk w Ścinawie lub Garnierówce w Głębowicach.

Schemat wyprawy pociągiem na spływ kajakowy Szlakiem Odry