Rowerowy Szlak Odry Wołów - Lubiąż w Kraina Łęgów Odrzańskich

Przystanek na trasie Wołów – Lubiąż na Szlaku Odry

Wołów (0km) – Lubiąż (14km) – Wołów (28 km)

Szczególnie polecamy ofertę dla całej Rodziny Rowerowy Lubiąż wraz z 14 km ścieżką rowerową, która została poprowadzona na trasie zlikwidowanej w 1970 roku linii kolejowej nr 311 obsługującej ruch relacji Wołów – Malczyce przez Lubiąż. Pozwoliło to wykorzystać pozostałe obiekty inżynieryjne, np. stare wiadukty, co z jednej strony wpływa na atrakcyjność ścieżki, a z drugiej ogranicza liczbę skrzyżowań z innymi drogami publicznymi – poza kilkoma przecięciami z nimi cała ścieżka jest przeznaczona tylko dla ruchu rekreacyjnego. Rowerzyści mają do dyspozycji drogę o szerokości 3,5 m, a więc bezpieczna jazda obok siebie nie stanowi żadnego problemu.

 

Na trasie znajduje się kilka tzw. pit-stopów, czyli miejsc odpoczynku z wiatami, stołami i ławami, tablicami oraz oczywiście stojakami na rowery. Można tu odpocząć, jak i przeczekać niespodziewany deszcz. Ścieżka biegnie przez Wołów, Mojęcice, Rataje, Lubiąż, po Wysoczyźnie Rościsławickiej, z której rozpościerają się piękne widoki na Dolinę Odry.

Na pewno jej największym atutem jest przyroda i zróżnicowane krajobrazy, a po drodze można odbić do pobliskich miejscowości, które mają zaskakująco ciekawą ofertę. Wśród nich:

– renesansowy pałac w Mojęcicach z przepięknym portalem w którym od niedawna funkcjonuje elegancki hotel i restauracja z wykwintnymi daniami i produktem lokalnym w postaci serów wytwarzanych na miejscu.

– Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie Małej oferującej oprócz miejsc noclegowych zajęcia terapeutyczne z szerokiej gamy uzależnień. krzydlina.pl

Samo miejsce startu jest wyjątkowe z uwagi na Klasztor Cysterski częściowo otwarty do zwiedzania. Nieopodal parkingu gdzie można zostawić auta Karczma Cysterska www.karczmacysterska.pl z wykwintną polską kuchnią Natomiast w samym Wołowie możemy znaleźć kilka miejsc noclegowych i punktów gastronomicznych oraz podziwiać majestatyczny Zamek Piastowski.

Warto zwiedzić na rowerze również sam Lubiąż. Dostępny jest również quest rowerowy o Lubiążu załącznik Tour de Lubiąż.

Swój rower czy z wypożyczalni?

Mobilna wypożyczalnia rowerów pod nawą rowerowylubiaz.pl zajmuje się również organizacją wycieczek rowerowych po swoich trasach dla indywidualnych odbiorców jak i grup zorganizowanych. Posiadają również przyczepę do przewozu rowerów!!!
Do dyspozycji mają rowery wraz z niezbędnymi akcesoriami, a także przyczepki do przewozu dzieci, rowerowe foteliki dziecięce, kaski, sakwy itp. W razie awarii dysponują również serwisem!!

Jak dojechać?

Oprócz tradycyjnego sposobu dojazdu samochodem na początek trasy do Wołowa ul. Zielony zaułek lub do Lubiąża można skorzystać również z oferty :
Kolej na Rowery – Wykorzystania potencjału połączenia trasy Wołów – Lubiąż – Wołów z liniami kolejowymi do obsługi ruchu turystycznego na Szlaku Odry. Bardzo łatwo możemy dojechać do trasy rowerowej i wrócić do domu pociągiem ze stacji PKP w Wołowie.