Szlak po wale do Golkowic

Pętla Odrzańska – Nadodrzańskie Krajobrazy 

Proponujemy wyprawę trasami rowerowymi wzdłuż wałów odrzańskich pomiędzy Głogowem a Leszkowicami, od Miasta z wielowiekową historią  których przywodzi zjazd po dawnej przeprawie promowej. Poruszamy się rowerem na zmianę Pradoliną Głogowską bliżej Odry a im dalej od niej, Równiną Grębocicką.

Na brzegu Odry w niewielkim Borkowie, leży Rybaczówka nad pięknym starorzeczem. Jest to dobry punkt biwakowy i startowy do wypraw po wałach – śladami ścieżek przyrodniczych „Łęgi Borkowsko-Golkowickie” lub w dół rzeki, dróżką blisko Odry aż do dużej polany z pięknymi i okazałymi topolami czarnymi. Na niebie polujące kanie: ruda i czarna oraz niezapomniane, odrzańskie krajobrazy, a w pobliskim Wojszynie atrakcja dla dzieci i dorosłych – ogólnodostępny park linowy. Z dala od tłumów będziecie mogli skorzystać z dobrodziejstw unikalnej przyrody i świeżego powietrza Łęgów Odrzańskich porastających wokół licznych starorzeczy. Na uwagę rowerzysty zasługuje pętla Duathlonu Pęcław poprowadzona asfaltowymi szosami po płaskim terenie. Ich przebieg ukazuje nam niezwykły klimat obszaru w klimacie slow- łęg oraz spotkać z twórczością lokalnych wytwórców, którzy z dużym zaangażowaniem kultywują rodzinne tradycje lub poświęcają się niezwykłym pasjom.

Mapa Pętli Rowerowej Nadodrzańskie Krajobrazy

Przystanek 1 – 384 km Borków 

Na lewym brzegu Odry leży niewielki Borków. Tutejsza Rybaczówka
nad Odrą z pięknym starorzeczem to dobry punkt startowy do dwóch wędrówek – śladami 5-cio kilometrowej ścieżki przyrodniczej „Łęgi Borkowsko-Golkowickie” by dotrzeć brukowaną drogą do dawnego zjazdu promowego skąd rozciąga się stąd wspaniały widok na ujście Baryczy lub po prostu, ścieżką w dół rzeki, „wędkarską” dróżką, blisko Odry aż do dużej polany z pięknymi i okazałymi topolami czarnymi.
Trasy szczególnie polecane w okresie wegetacyjnym, ze względu na ogromne bogactwo występującej tu fauny i flory, warte uwagi zalewowe łąki z wilczomleczem błotnym i bezcenne lasy łęgowe. Na „główkach” towarzyszyć nam będą wędkarze, a na niebie polujące kanie: ruda i czarna. I oczywiście niezapomniane, odrzańskie krajobrazy. Na międzywalu, w strefie  regularnych okresowych wylewów, zachowały się dobrze wykształcone odrzańskie lasy łęgowe. Są tu fragmenty łęgu wierzbowo-topolowego oraz łęgu wiązowego. Szczególnie łęg wierzbowo-topolowy zasługuje na odwiedziny, nadaje on bardzo charakterystyczny wygląd tym nadrzecznym terenom, ponad strop lasu utworzony przez wierzbę białą i wierzbę kruchą, którym towarzyszy olsza czarna i jesion oraz inne gatunki drzew, wznoszą się okazałe drzewa topoli czarnej i białej, a czasami także stare okazy wierzby białej.
Uwagę zwraca ciąg wąskich starorzeczy, na których spotkać można kormorany i czaple siwe.

Przystanek 2 – 380 km Dawny prom w Golkowicach 

Osada związana z dawnym promem kursującym na drugą stronę rzeki do którego prowadzi jeszcze brukowana droga przy której jej końcu dostrzec można ruiny po dawnej karczmie, z której korzystali oczekujący na przybycie promu. Stojąc na brzegu Odry możemy dostrzec po prawej stronie ujście Baryczy.   O dawnych związkach z Odrą i funkcjonowania przeprawy świadczy pomnik św. Nepomucena znajdujący się tuż przed wsią.

Przystanek 3 – Wojszyn 

Niewielka wieś z atrakcją dla dzieci i dorosłych – ogólnodostępny park linowy i wiata biesiadna. Doskonałe miejsce do sprawdzenia swojej sprawności i radocha dla dzieciaków a latem podczas upałów w cieniu ogromnych dębów idealne miejsce na odpoczynek i regenerację. Wioska słynie jeszcze z pasieki leśnika, którego miody pozyskiwane z tego z co kwitnie w łęgowym lesie  mają już swoją renomę. Hitem swego czasu był miód z jerzyny.

Przystanek 4- Starorzecze w Droglowicach

Wokół malowniczego starorzecza

Przystanek 5 – Kościół w Piersnej

Przystanek 6 – Zjazd na prom w Leszkowicach