Jeśli ktoś wybrał się kiedyś na łęgowy spacer lewym brzegiem Odry, z pewnością tu i ówdzie natrafił na pozostałości schronów. Wchodziły one w skład tzw. Oderstellung, czyli Linii Środkowej Odry.
Linia Środkowej Odry to zespół ponad 600 schronów (bojowych, obserwacyjnych lub biernych) utworzony w latach 1928–1939 wzdłuż lewego brzegu Odry, na długości od Wrocławia po Krosno Odrzańskie. Umocnienia zabezpieczały tereny Dolnego Śląska i stanowiły główną linię obrony III Rzeszy przed atakiem ze wschodu (rzeka była oczywiście dodatkową, naturalną barierą). W czasie II wojny światowej miały zatrzymać ofensywę Armii Czerwonej idącej na zachód. Jak doskonale wiemy, linia dość szybko została przełamana.
Ogromna większość schronów została wysadzona i zniszczona przez Rosjan w 1945 roku oraz później, w latach 50., przez wojska polskie. Niektóre obiekty, które zachowały się w całości, były zasypywane, m.in. podczas budowy i naprawy wałów przeciwpowodziowych.
Na obszarze Krainy Łęgów Odrzańskich większość obiektów to malownicze resztki betonu, gruzu i prętów zbrojeniowych, zdarzają się jednak perełki, czyli zachowane do dzisiaj całe umocnienia. Szczególnie warto odwiedzić cypel na północ od miejscowości Wojszyn (gmina Pęcław). Zachowały się tam w całości aż trzy bunkry, na mapach oznaczone numerami 397, 398 i 399. Zwłaszcza najobszerniejszy obiekt nr 397 (współrzędne geograficzne: N 51° 40.369′ E 16° 10.654′) robi wrażenie – na jego ścianach wciąż są doskonale widoczne niemieckie napisy.
Do wojszyńskich schronów można bez większego problemu dojechać rowerem. Natomiast turyści zmotoryzowani mogą zostawić auto przy budynku przepompowni i dalej ruszyć pieszo. Miłych wrażeń!