Lubiąż - widok na Szlak Odry

Odra w Lubiążu

Odrzańska trasa Malczyce – Ścinawa to oferta wyprawy na kajaki różnorodnym odcinkiem rzeki pomiędzy przystankami o bogatej historii gospodarczo – kulturowej.

Spływ zaczynamy za budynkiem GOK Malczyce lub w miejscu zjazdu po dawnym promie rzecznym, natomiast w samej miejscowości znajduje się Port Malczyce z ciekawą, zabytkową infrastrukturą przeładunkową i funkcjonującą po dziś dzień stocznią remontową, na terenie której znajduje się izba muzealna poświęcona historii jej powstania i rozwoju w dalszych latach funkcjonowania. Wybierając się do Malczyc na spływ kajakowy  warto przyjechać wcześniej żeby zwiedzić portowe Malczyce na co trzeba poświęcić więcej czasu.

Malczyce na Szlaku Odry

Port Malczyce i obiekty infrastruktury, w tym wywrotnica do wagonów

Płynąc kajakiem tym odcinkiem rzeki po lewej stronie mijamy zabudowania po dawnej papierni i cukierni oraz elementy infrastruktury stoczniowej po nieistniejącej już dawno małej stoczni. Po prawej zaś stronie zostawiamy największy  las Odrzański zwany Zakolem Odry, w którym znajduje się największy na Dolnym Śląsku czapliniec z ok. 140 gniazdami. Płynąc w okolicach czerwca na tej trasie możemy spotkać na łachach wiele brodzących młodych czapli, których odgłosy pomieszane z hałasem stoczni nadają rytm życia tej dużej wsi  na dźwiękowym szlaku Odry

Mapa Szlaku Odry

Mapa Dźwiękowego Szlaku Odry

Wypływając z Malczyc Odra mocno skręca w prawo by do ujścia Kaczawy płynąć w kierunku północno-zachodnim pradoliną wrocławską jakby okrążając Wysoczyznę Rościsławicką, mijając po drodze opactwo Lubiąż – Perłę Baroku W Lubiążu warto zatrzymać się na zwiedzanie opactwa by dalej ruszyć w 21 km trasę kajakową do Ścinawy mijając po drodze dwa obszary chronione:

  • Rezerwat Odrzyska po prawej stronie  tuż za zjazdem i domkiem obsługi dawnego promu. Wokół rezerwatu wytyczono ścieżkę dydaktyczno – przyrodniczą
  • Rezerwat Łęg Korea na lewym brzegu rzeki zaraz za ujściem Kaczawy. jest najdzikszy i najbardziej niedostępny obszar, w którym gniazduje ok 70 ptaków.
Ujście Kaczawy do Odry

Ujście Kaczawy – Łęg Korea

Dalej spływając kajakiem wyławia się nam na lewym brzegu budynek zwany Przystanią Chrobrego, prawdopodobnie od miejsca w którym przeprawiał się król wraz z wojskami i zatrzymał się tu na odpoczynek. Natomiast po prawej stronie mijamy Polder Domaszków – naturalny teren zalewowy Odry który został jej niejako oddany przez odsunięcie wałów od koryta rzeki. Po kilku kilometrach na horyzoncie pojawiają się ku naszym oczom  zabudowania Tarchalic, przez które w II w p.n.e. płynęła rzeka a nad jej brzegiem w piecach dymarskich wandalowie wytapiali żelazo do wykuwania broni. Po drugiej stronie z kolei niewidoczny z rzeki Dziewin wzmiankowany już w średniowieczu jako bród, w którym pobierano myto.

Pnie żużlowe po dymarkach - Tarchalice

Pnie żużlowe po piecach dymarskich w Tarchalicach

Koniec spływu to Port Ścinawa z zabytkowym mostem drogowym znajdującym się za mostem kolejowym  i budowlami obronnymi Oderstellung oraz przygotowaną infrastrukturą turystyczną. Płynąc  wzdłuż prostki (cypla) pomiędzy mostkami musimy być uważni bo na środku możemy zauważyć kopułę schronu. Na końcu cypla skręcamy w lewo do zatoki portowej by przycumować przy pomostach pływających. Na nabrzeżu dostępne są toalety w kontenerze i wiata z miejscem grillowym, co sprawia, że wiele wycieczek kajakowych  wybiera Ścinawę na rozbicie biwaku.

Jak dojechać i wrócić ze spływu ? – rozwiązania alternatywne 

Pętla Ścinawa – Malczyce jest częścią oferty Kolej na Kajaki
Polecamy szczególnie dla tych, którzy zdecydują się na przyjazd pociągiem. Trasa spływu prowadzi od węzła „odrzańskiego” przesiadkowego w Malczycach do węzła przesiadkowego w Ścinawie.
To oferta dla podróżników, którzy cenią przygodę !!

Dlatego przygotowaliśmy dla Was Questa

 

Dzięki niemu nie tylko łatwiej dotrzecie do mariny ale również odkryjecie historię Malczyc.
Po dotarciu pociągiem do Malczyc pobierasz questa i za jego pomocą z dworca kolejowego na pieszo docierasz w ciągu 15 minut do Odry.

Takie same zadanie czeka na was po dotarciu kajakiem do Ścinawy, ale tu odwrotnie z portu za pomocą questa poznajemy Ścinawę i żeby wrócić do domu docieramy do dworca PKP.

 

Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w wypożyczalni np. www.meander.turystyka.pl To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.

Więcej informacji znajdziecie również w interaktywnej mapie.

 

Opis trasy spływu Malczyce – Ścinawa (27 km):

43/305: Duża wieś Malczyce (L) z rozwiniętą siecią handlowo-usługową. Połączenia kolejowe i drogowe ze Środą Śląską, Legnicą i Lubinem. Zabudowania nad Odrą ciągną się ponad kilometr. Jest tu port rzeczny z przeładunkiem barek. Dopływa rzeka Średzka Woda. Dogodne miejsce na start spływu, na wysokości GOK Malczyce zejście do Odry, jest tu parking oraz biwak z miejscem na ognisko i dostęp do toalet po uprzednim zgłoszeniu w GOK Malczyce lub Urzędzie Gminy.

48/310: Dopływamy do Lubiąża. Przed nami most drogowy. To miejscowość posiadająca dobrze rozwiniętą sieć handlową i gastronomiczną.

48/311: Klasztor Lubiąż(P), na wysokości klasztoru znajduje się łąka pomiędzy Odrą a starorzeczem. Nad starorzeczem znajduje się stanowisko edukacyjne (pomost) dogodne miejsce na biwak „na dziko”. Stąd najbliżej do klasztoru pocysterskiegoi Karczmy Cysterskiej;
Kilka ostróg dalej biwak, można się rozbić pod rozłożystym dębem na terenie należącym do p. Mariana Szpaka, który zapewnia bezpieczne cumowanie, oświetlenie, wodą, prysznic, toalety (ul. Cicha 14, Tel. 504074585; opłata do negocjacji)
Następnie po prawej stronie mijamy kościół św. Walentego (P).

50/312: Pod koniec Lubiąża mijamy po prawej stronie domek dla obsługi dawnego promu rzecznego (P) Miejsce wykorzystywane do wodowania kajaków.
Dopływ rzeki Cicha Woda (L).

51/313: Wpływamy na teren rezerwatu „Odrzyska” (P)z bogatą roślinnością nadrzeczną. Utworzono go w 1987 r. na obszarze ponad 5 ha dla ochrony stanowisk kotewki orzecha wodnego i wodnej paproci salwinii pływającej. W rezerwacie swe gniazda ma kilkadziesiąt gatunków ptaków.

54/316: Ujście dość kapryśnej rzeki Kaczawa (L). znajduje się tu duży, liczący około 80 ha rezerwat „Łęg Korea” utworzony dla ochrony skupiska wiązowo – jesionowego i grądu. Jest to teren lęgowy licznych ptaków, m.in. kani rudej i czarnej, trzmielojada i dzięcioła zielonosiwego. Spotkamy tu kilka chronionych gatunków roślin, np. śnieżyczkę przebiśnieg, a spośród zwierząt – bobry, zimorodki i orły bieliki.

56/318: Wieś Gliniany (P). wysokie brzegi z lasem sosnowym. Przy usypanych poprzecznie wałach ziemnych (tzw. ostrogach) piaszczyste łachy zapraszające do odpoczynku.

57/319: Przystań żeglugowa zwana Przystanią Chrobrego (L).

64/326: Wsie:
Dziewin (L), Ekomuzeum Osada Rybacka i Ośrodek Edukacji Ekologicznej ROEE z bogatą ofertą edukacyjną.
Tarchalice (P) – ośrodek hutnictwa z II w pne., z zachowanymi ruinami wielu pieców do wytopu rudy z zabytkową dzwonnicą. W okolicy wiele starorzeczy.

68/330: Pompownia wody z Odry (zdewastowana) do podlewania okolicznych pól uprawnych.
Kończą się lasy z prawej strony, a z daleka widać zabudowania Ścinawy.

70/332: Przepływamy pod mostem kolejowym Ścinawa – Wołów i drogowym Ścinawa – Rawicz i Wołów. Tuż obok portu za mostem biwak (L) z wiatą turystyczną i toaletami w kontenerze. Klucze do toalet u Henryka Smelkowskiego.
Na terenie wydzielonym przez Urząd Miasta i prowadzonym przez Ścinawski Ośrodek Kultury. Biwakowanie bezpłatne. Teren oświetlony z dostępem do energii elektrycznej i wody.