Odra

Prawobrzeżny niebieski rowerowy Szlak Odry (wschodni brzeg Odry).

Przebieg szlaku: Głogów (0 km) – Wilków (10,5 km) – Wyszanów (15 km) – Żabin (23 km) – Głobice (25,5 km) – Bełcz Wielki (28 km) – Ciechanów (38,5 km) – Lubów (41,5 km) – Budków (53 km) – Buszkowice Małe (55,5 km) – Iwno (62 km) – Małowice (63 km) – Tarchalice (69 km) – Domaszków.

(76 km) – Gliniany (81 km) – Lubiąż (87 km) – Prawików (94 km) – Pogalewo Wielkie (103 km) – Brzeg Dolny (112 km).

Ten odcinek Szlaku Odry, o długości 112 km, biegnie wschodnim brzegiem rzeki od Głogowa do Brzegu Dolnego. Ma podobny charakter jak zachodnia część szlaku: prowadzi szosami i polnymi drogami. Duża część szlaku przebiega wzdłuż wału przeciwpowodziowego przy Odrze. Najciekawszymi miejscami na trasie są: zabytkowy Głogów, Dymarki w Tarchalicach, ścieżki przyrodnicze (np. „W ujściu Baryczy” k. Wyszanowa), rezerwat „Odrzyska”, wspaniały Lubiąż z klasztorem cysterskim oraz założenie pałacowo – parkowe w Brzeg Dolnym. Przygotuj się do wyprawy planując przystanki z noclegami i innymi atrakcjami jakie mogą cię spotkać w dolinie rzeki o europejskim znaczeniu dla przyrody  będącej korytarzem ekologicznym dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
Start w Głogowie na parkingu przy Marinie Głogów. Tu na parkingu z monitoringiem zostawiamy samochody i udajemy się w trasę rowerową do Brzegu Dolnego. Dzięki linii kolejowej z Brzegu Dolnego do Głogowa, wracamy pociągiem po samochód pozostawiony na parkingu oddalonym o 1 km od dworca PKP w Głogowie.
Jest to oferta  jaką stwarza nam usytuowanie   linii kolejowych względem Odry, którą warto wykorzystać planując podróż  Szlakiem Odry. Kolej na Rowery.

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1OdgWaEePA2AEywfUzYfztLN9iml7JSPt&usp=sharing

Głogów (0 km) – Żabin (23 km)

Pierwszy etap trasy jest krótki ale z wieloma przystankami, w tym na spacery w Ujściu Baryczy , gdzie na samym cyplu rozbijają się kajakarze podczas spływów kajakowych. Dlatego warto rozbić biwak w dolinie pomiędzy Baryczą i Odrą, na niezwykłym obszarze  zwanym w widłach rzeki w ramach produktu turystycznego dźwiękowy szlak Odry, który przybliży nam przyrodę łęgów odrzańskich od strony dźwięków przyrody.

Wyszanów – Ujście Baryczy do Odry

Trasę zaczynamy w Głogowie przy Moście Tolerancji nad Odrą w Marinie . Przekraczamy Starą Odrę i skręcamy w prawo na wał. Jedziemy pomiędzy polami uprawnymi i starorzeczami Odry aż do Wilkowa (10,5 km) – starej wsi rybackiej niszczonej regularnie przez wojny i powodzie. Mijamy kościół św. Jana Nepomucena z 1769 r. W świątyni o barokowym wystroju znajduje się figura św. Jana Nepomucena z początku XX w. Kontynuujemy podróż wzdłuż wału. Zaraz przed Wyszanowem (15 km) warto przespacerować się ścieżką przyrodniczą „W ujściu Baryczy” która umożliwia zobaczenie ciekawej szaty roślinnej tych okolic, m.in. łęgów topolowo-wierzbowych. Dzięki bogactwu ryb w ujściu rzeki jest tu wiele  dzikich ptaków m.in. kormorany, czaple siwe, co świadczy o tym że teren ten powinien być objęty  jedną z form ochrony przyrody. W Wyszanowie, położonym w ujściu niegdyś rozległej Baryczy, znajdziemy pamiątki dawnej świetności tej ulubionej miejscowości wypoczynkowej mieszkańców Głogowa, m.in. ruiny kościoła św. Michała sprzed 1376 r., rozległy park, w którym stał niegdyś okazały pałac, ruiny starej restauracji-hotelu. Za Wyszanowem jedziemy szosą aż do Bełcza Wielkiego. Szlak niegdyś prowadził wałem nad Odrą, jednak trasa ta obecnie zupełnie nie nadaje się do jazdy na rowerze, dlatego na tym odcinku szlak zostanie przeznakowany. Mijamy Świerszczów, Karów (tu klasycystyczny pałac z 1. poł. XIX w.), Wągrodę i dojeżdżamy do Żabina (23 km). Tu znajduje się piękny kościół św. Michała Archanioła prawdopodobnie z połowy XIII w. Wczesnogotycka budowla z cegły do dziś zachowała swoją wspaniałą bryłę. W świątyni znajdują się m.in. liczne renesansowe płyty nagrobne (1598– 1612), a obok kościoła – drewniana dzwonnica z końca XVIII w. Na końcu Żabina w lewo przez boisko i jesteśmy nad Baryczą, jest tu świetna miejscówka na biwak do którego dopływają kajaki organizowanych spływów kajakowych Baryczą z Ryczenia.

Ujście Baryczy od strony Odry

Żabin (23 km) – Budków (53 km)

Barycz – biwak Żabin

Z Żabina kierujemy się dalej szosą na Głobice (25,5 km) i Bełcz Wielki (28 km), gdzie warto zobaczyć już ruiny spalonego ogromnego, barokowego pałacu z połowy XVIII w. wraz ze starą gorzelnią, stajnią, spichlerzem i pozostałościami parku dworskiego. Niestety pałac jest dziś w opłakanym stanie, a zawirowania własnościowe nie dają nadziei na jego szybką renowację. W Bełczu Wielkim kierujemy się szosą w stronę dawnej przeprawy promowej na Odrze do Leszkowic, skręcamy w lewo i jedziemy szlakiem wzdłuż wału aż do szosy w Ciechanowie (38,5 km). Tutaj znajdziemy szlak łącznikowy do zachodniej części Szlaku Odry poprzez nowy most drogowy a 500 m dalej nieczynną już przeprawę promową, pozostała infrastruktura służy do wodowania jachtów i kajaków. Dalej jedziemy wałem do Lubowa (41,5 km) gdzie szlak łączy się z trasą rowerową Lasy Jemielna. Stąd jadąc dalej wałem mijamy po prawej stronie pompownie wody osuszającą tereny podmokłe i podążamy w kierunku kolejnej już nieczynnej przeprawy promowej do Chobieni, krótki postój na nabrzeżu z widokiem na panoramę usytuowanej na wysokim brzegu Chobieni, wracamy na wał w prawo. Alternatywnie można zaplanować przejazd do Jemielna na nocleg w  schronisku. Kontynuując jazdę wałem kilkaset metrów dalej, po lewej, znajduje się ścieżka przyrodnicza „Bieliszowska kropla” Mijamy Smolne, a za wsią, między wałem a Odrą, przed samym Budkowem (53 km) znajduje się ścieżka ekologiczno-wędkarska „Ujście Jezierzycy” Szlak skręca z wału na asfaltową drogę w kierunku oddalonej 2 km wsi. Tuż przed Budkowem po prawej stronie znajduje się miejsce na biwak, na którym można rozbić namiot rozpalić ognisko, z którego warto ruszyć w pieszą wędrówkę ścieżką wzdłuż ujścia Jezierzycy do Odry. To również doskonałe miejsce na surviwalowe spędzenie weekendu z całą rodziną.

Zjazd na dawny prom w Ciechanowie

Budków (53 km) – Lubiąż (87 km)

Zaraz za Budkowem znajduje się małe jeziorko, przy którym pod drewnianymi wiatami, to kolejne miejsce gdzie możemy odpocząć i coś przekąsić. Skręcamy tu w prawo i szosą jedziemy do Buszkowic Małych (55,5 km). Tuż przed wsią dojeżdżamy do mostku na Jezierzycy i tu mamy do wyboru albo jedziemy asfaltową drogą do Przyborowa albo odbijamy przed centrum wsi w prawo, na drogę gruntową . Po chwili droga zmienia się w płytową, a szlak niebieski prowadzi pomiędzy mokradłami. Dojeżdżamy do wału i skręcamy w lewo. Po ok. 1,5 km odbijamy w lewo i polami uprawnymi docieramy do Przyborowa. We wsi warto zobaczyć barokowy pałac z 2. poł. XVIII w. położony nad niezwykłym starorzeczem zwanym Przyborowski Meander obfitujący w dwie niezwykłe rośliny Kotewka orzech wodny i salvinia paproć wodna  i dojeżdżamy do głównej drogi asfaltowej, w którą skręcamy w prawo.

Orzech Wodny – odlew

W Iwnie (62 km) na skrzyżowaniu rozpoczyna się połączenie zabytkowym mostem na Odrze do Ścinawy i zachodniej części szlaku Niebieskiego. W miejscowości możemy uzupełnić zapasy w sklepie spożywczym. Przecinamy drogę krajową i jedziemy prosto, dojeżdżamy do Małowic (63 km) i podążamy dalej przez przejazd kolejowy obok stacji do skrzyżowania. Skręcamy tu w lewo i zaraz w prawo na szosę do Wołowa, z której po kilkuset metrach zjeżdżamy w prawo na Tarchalice.

Dymarki w Tarchalicach

Przejeżdżamy przez Boraszyn i szosą gęstym lasem wśród mokradeł docieramy do Tarchalic (69 km). Tarchalice, położone wśród starorzeczy Odry, to – jeden z największych w Europie – ośrodek produkcji żelaza z II–III w. Odkryto tu ponad 100 pieców hutniczych. Aby poznać tajniki wytopu żelaza ówczesnego barbaricum, warto zobaczyć pnie żużlowe położone po wschodniej części starorzecza Odry. Brzeg Odry w Tarchalicach jest niezalesiony i rozciąga się stąd piękny i rozległy widok na rzekę. Jedziemy szosą dalej. Po prawej stronie głównej drogi, obok świetlicy wiejskiej, znajduje się pole biwakowe z bieżącą wodą i wc, kuchnią i internetem. W budynku funkcjonuje izba muzealna prezentująca historię starożytnej osady. Wyjeżdżamy szosą z Tarchalic do lasu, który jest częścią Parku Krajobrazowego „Dolina Jezierzycy”. Po kilkuset metrach docieramy do tablicy z mapą przebiegu Szlaku Odry. Można stąd także dojechać zielonym szlakiem (w lewo) do Wołowa. My skręcamy w prawo. Mijamy drogę do szkółki leśnej i Centrum Edukacji Ekologicznej specjalizującego się w pracy z młodzieżą. W planach jest tu utworzenie ogólnodostępnego miejsca do biwakowania. Jedziemy przez piękny, gęsty, bukowo – dębowy las w starorzeczach Odry, pełen dzikich zwierząt. Po ok. 2,5 km wjeżdżamy w lesie na zamkniętą szosę (w prawo). Mijamy szlaban leśny i dojeżdżamy szlakiem do Domaszkowa (76 km). Za Domaszkowem opuszczamy asfalt, szlak biegnie teraz skrajem lasu. Dojeżdżamy do wału i wjeżdżamy na niego (w lewo). Po lewej rośnie sosnowy las, a po prawej typowa flora terenów podmokłych. Po kilkuset metrach wjeżdżamy do lasu. Docieramy szlakiem do miejscowości Gliniany (81 km). Przecinamy wieś, jadąc prosto, mijamy boisko i wśród gęstego lasu dojeżdżamy do skarpy, której brzegiem pnie się nasz szlak. Na szczycie już widać przez łąki pierwsze zabudowania Lubiąża (87 km). Po prawej zobaczymy drewnianą wiatę, obok stoły i ławy oraz mapę znajdującego się tu rezerwatu „Odrzyska” i ścieżki przyrodniczej.

Ścieżka przyrodnicza w Rezerwacie Odrzyska

Obszar ten, charakteryzujący się bardzo dużą ilością starorzeczy oraz rzadkich gatunków roślin, uważany jest za jeden z najcenniejszych rezerwatów w dolinie całej Odry. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej w Lubiążu i szlakiem docieramy do wzniesienia, na szczycie którego stoi kościół św. Walentego wybudowany w latach 1734–43. Jego barokowe wnętrza zdobione są rzeźbami i obrazami znanych artystów (m.in. rzeźbiarza F.J. Mangoldta i malarza I. Axtera). Za kościołem cmentarzyk i ładny widok na dolinę Odry. Ulicą Nadodrzańską zjeżdżamy do głównej ulicy – Wysockiego – i dalej do skrzyżowania, na środku którego stoi kapliczka św. Jana Nepomucena z XVIII w. W pobliskich sklepikach możemy uzupełnić prowiant. Jadąc dalej główną drogą dojeżdżamy do bramy przed klasztorem cystersów. Za nią znajduje się bardzo ładna Karczma Cysterska (polecamy pyszne pierogi) a na rogu placu klasztornego w budynku kancelarii pkt informacji turystycznej Krainy Łęgów Odrzańskich w którym zakupicie pamiątki i produkty wykonane przez lokalnych rękodzielników . W Lubiążu koniecznie musicie się zatrzymać na dłużej bo jest tu co robić, kilka atrakcji związanych ze zwiedzaniem opactwa, trasa kalwarii jadwiżańskiej czy rowerowy quest Tour do Lubiąż   Szlak prowadzi dalej obok wspaniałego klasztoru cysterskiego w Lubiążu i opuszcza go zachodnią bramą.

Opactwo Lubiąż – Perła Baroku

Lubiąż (87 km) – Brzeg Dolny (112 km)

Opuszczamy Lubiąż, jedziemy przez chwilę wzdłuż głównej drogi. Jeśli chcemy dostać się na zachodni brzeg Odry, szosą, za czarnym szlakiem łącznikowym, jedziemy do przeprawy przez rzekę Kwiatkowice – Lubiąż. Nasz szlak natomiast przecina szosę. Na ukos, w lewo, wjeżdżamy przy dawnym dworcu kolejowym na brukowaną drogę po trasie dawnej kolei Wołów – Lubiąż,

Ścieżka dawną linią kolejową Lubiąż – Wołów

Po ok. 3 km, jadąc wśród lasem dębowo-olchowego lasu, docieramy do skrzyżowania dróg. Nasza trasa prowadzi w lewo, do Prawikowa. Po prawej znajduje się turystyczna wiata. Można tu odpocząć, upichcić coś na ruszcie, rozbić obok namiot. Przed wiatą stoi przepięknie wyrzeźbiona kapliczka. W Prawikowie (94 km) skręcamy na szosę w prawo i jedziemy nią wśród malowniczych pól do Grodzanowa (100 km). Przejeżdżamy skrzyżowanie we wsi (sklep spożywczy), zaraz za nim szlak odbija z szosy w prawo na ukos, na ziemistą drogę. Pniemy się w górę do Pogalewa Wielkiego (103 km).

Park pałacowy w Brzegu Dolnym

Jedziemy dalej stromą szosą w dół (piękny widok na dolinę Odry), a po kilku kilometrach docieramy do Pogalewa Małego (105 km). We wsi skręcamy główną drogą w prawo, mijamy sklep, przystanek i, przy skręcie szosy w lewo, skręcamy w prawo na drogę gruntową, którą dojeżdżamy do Odry. Wśród malowniczych łąk i pól, wzdłuż rzeki, raz po raz przecinając wał, docieramy do obwodnicy i przeprawy mostowej przez którą możemy dostać się na zachodni brzeg Odry asfaltową ścieżką rowerową biegnącą aż do wysokości miejscowości Miękinia. My jedziemy dalej prosto do ulicy Puka w Brzegu Dolnym (112 km). Skręcamy na szosę w prawo i dojeżdżamy do ryneczku w Brzegu Dolnym. Następnie znów skręcamy w prawo i jedziemy do nieczynnej przeprawy promowej skąd ciekawy widok na pałac w Brzegu Dolnym na którego tarasie zapomniany bóg Odry – Viadrus.  Możemy odpocząć w rozległym parku miejskim ciągnącym się między Odrą a stacją PKP. Do stacji PKP już tylko kawałek drogi żeby pociągiem wrócić do domu.

Pałac od strony tarasów nad Odrą