Na dźwiękowym Szlaku Odry – dźwiękołapki

Przystanek Chobienia  to wrota do Krainy Łęgów Odrzańskich o bardzo dużym potencjale turystycznym związanym z  bogatą historią i zabytkami  z różnych okresów dziejowych,  oraz gospodarczą związaną  z przeprawą promową dawniej brodem i portem rzecznym. Jest miejscem docelowym wielu wycieczek, w tym spływów kajakowych.

Jest to świetne miejsce do czerpania wiedzy z wielowiekowej tradycji i kultury Słowiańskiej z uwagi na pobliski gród Dziadoszan i powstałą na jej bazie osadę rybacką Chobieni z późniejszym jej rozwojem związanym z nadaniem praw miejskich i portem rzecznym aż po dzisiejsze coraz większe znaczenie turystyczne na tle regionu.

Chobienie  wyróżnia wśród Przystanków Szlaku Odry  – położenie na wysokiej skarpie u podnóża, której rozciąga się użytek ekologiczny Naroczycki Łęg, z dostępem do tras turystycznych, rowerowego, kajakowego i żeglugowego  szlaku Odry, dla których funkcjonowania są ważnym punktem docelowym wycieczek. Dzięki istnieniu w miejscowości o wielowiekowych tradycjach, mariny rzecznej, gospody, grodziska Dziadoszan, zamczyska i pracowni artystycznych, w tym terenowej pracowni dźwięku  z unikalną ofertą polecamy zatrzymać się miejscowości z całą rodzina na weekend, żeby zakosztować i odkryć tą niezwykłą krainę. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Marina Chobienia na terenie, której dostępne jest pole namiotowe, toalety, plac zabaw i wiata z miejscem na ognisko czy grilla. Czasami możemy trafić na organizowane w zatoce portowej zajęcia kajakowe w ramach letniej szkółki kajakowej dla dzieci i młodzieży.

Nieopodal  w Radoszycach  przeprawa mostowa  na Odrze, powoduje że Chobienia  ma łatwy dostęp do tras turystycznych po obu stronach rzeki a także tras turystycznych związanych z Baryczą, wszystko to razem wzięte co oferuje Chobienia   wpływa na wyjątkowość i niezwykłość całej Krainy Łęgów Odrzańskich na tle innych regionów.

Chobienie można zwiedzać  bez tradycyjnego przewodnika turystycznego natomiast  z przygotowanymi do tego celu questem pt. Śladami historii Chobieni, który oprowadzi nas po miejscowości.

Gospoda Kobena  jest wyznacznikiem odrzańskich niezwykłości, czyli  miejscem, które idealnie charakteryzuje ideę nadodrzańskiego, spokoju „slowłęg” . Na taką opinię wpływ ma nie tylko zaadoptowany po dawnym gospodarstwie obiekt na hotel  i restaurację lecz sposób i jakość oferowanych  kresowych dań . Oferta Gospody zadowoli każdego smakosza tradycyjnych polskich potraw, gdyż w restauracji zawsze dominuje wspaniały zapach tradycyjnej polskiej kuchni.

Chobienia posiada stosunkowo dobrze rozwiniętą bazę noclegową jeśli połączymy jej ofertę z niedaleko leżącym Radomiłowem.

Gospoda Kobena, w której można dobrze zjeść i przenocować.   Jedna z najlepszych kuchni domowych na Szlaku Odry serwowana w restauracji i miejsce dla 21 osób na nocleg w pokojach o wysokim i klimatycznym standardzie. Doskonałe miejsce na event firmowy lub integracyjne spotkanie. Posiada dwie sale wielofunkcyjne.

Pałac Radomiłów oferuje noclegi w apartamentach i komfortowych pokojach dwuosobowych o stylizowanym wystroju, wyposażonych w łazienki i WIFI. W pokojach mogą przyjąć grupy do 45 osób. Obiekt przystosowany jest do organizacji różnego rodzaju imprez okolicznościowych, jak i również konferencji, szkoleń, bankietów itp.

Dzięki wspaniałej lokalizacji, bliskości natury i różnorodnej ofercie z całym przekonaniem możemy stwierdzić, iż jest to idealne miejsce zarówno dla pobytów indywidualnych, rodzinnych, jak i biznesowych.

Marina Chobienia na Szlaku Odry

Marina Chobienia  dla osób lubiących surviwalowe wyprawy ma w ofercie oświetlone pole namiotowe z dostępem do toalet i prądu, który jest  udostępniany poprzez automat na monety. Wiata turystyczna wyposażona w stoły i ławki z miejscem na ognisko  pozwoli na zorganizowanie biesiady i przyrządzenie potraw z grilla. Kajaki można wypożyczyć u lokalnego przedsiębiorstwa turystycznego Wypożyczalnia sprzętu wodnego jak i od Stowarzyszenia Marina Chobienia  które corocznie organizuje tu szkółkę kajakową dla najmłodszych.

W niedużej odległości od siebie jest wiele ciekawych zabytków od grodu Dziadoszan usytuowanego na wysokim brzegu  do największej budowli –  Zamku  Kottwitzów z parkiem, w którym odkryto ruiny dawnego zamku ufundowanego przez Henryka Brodatego, który nadał jej  prawa miejskie. W 1368 r. Chobienia zaliczana była do piętnastu najważniejszych miast śląskich. Miasto miało miarę i wagę, targ solny, prawo leśne, połowu ryb oraz ważenia piwa najpierw w domach mieszczańskich, a później w miejskim browarze, a także prestiżowe prawo bicia monet.

Zacznijmy od najstarszego zabytku, który opisuje Geograf Bawarski w 845 roku spośród 20 grodów plemienia Dziadoszan, a wśród nich gród Cobena (Chobienia)

Jednym z najlepiej udokumentowanych grodzisk plemiennych związanych z osadnictwem Dziadoszan i najciekaw szych zabytków z wczesnego średniowiecza jest założenie grodowe niedaleko Chobieni położone na odrzańskiej skarpie (na stronie www.odgrodudozamku.pl możemy zobaczyć wizualizację położenia grodu nad rzeką – warto zajrzeć!). Obiekt ten przez miejscową ludność nie był jednak kojarzony z Dziadoszanami, a uważany był za relikt urządzeń obronnych z czasów wojny trzydziestoletniej i dlatego nazywany był „szwedzkim szańcem”. Miejsce ma nawet swoją legendę – podobnoż we wnętrzu góry pogrzebany został wielki skarb, którego brzęk słychać nocami. Fakty i badania archeologiczne potwierdzają jednak, że gród zbudowano w połowie IX w. (ok. roku 850) i porzucono na przełomie IX/X w. Wnętrze chobieńskiego grodu było gęsto zabudowane w strefie przywalnej, gdzie obok budynków mieszkalnych, znajdowała się także cysterna na wodę, zaś centrum majdanu pozostało niezabudowane. Liczne znaleziska materiałów ruchomych oraz szeroki ich asortyment wskazują, że obiekt ten był stale zamieszkany i jedynie w okresie zagrożenia mógł pełnić dodatkowo funkcję refugium dla części ludności z okolicznych osad otwartych. Zidentyfikowane na grodzisku obiekty mieszkalne jak i zabytki ruchome sugerują, że pierwotnie warownia ta pełniła funkcję siedziby dla niewielkiej, uprzywilejowanej grupy społecznej, sprawującej pod przywództwem wodza (naczelnika klanu) kontrolę nad okolicznym terenem. Ciekawostką może być fakt, że na podstawie analiz odnalezionych kości zwierzęcych określono sposób zdobywania pożywienia. W materiale przeważały kości zwierząt domowych, zaś wśród szczątków ryb gatunki zaliczane obecnie do tzw. ryb szlachetnych, osiągających w naturze duże rozmiary (karpiowate, sandacz, szczupak, sum)!

Źródło: Grodzisko plemienne w Chobieni gm. Rudna w świetle badań archeologicznych 2010 r. W: K. Chrzan/Krz. Czapla/S. Moździoch (red.), Funkcje grodów w państwach wczesnośredniowiecznej Europy Środkowej.
Społeczeństwo, gospodarka, ideologia (Wrocław-Głogów 2014)269-334.

Gród Dziadoszan w Chobieni

Okazały zamek  powstał w nowym miejscu za sprawą Georga Kottwitza na planie prostokąta. Dwukondygnacyjne skrzydła otaczają wewnętrzny dziedziniec, do którego prowadzi sień przejazdowa pod prostokątna basztą w skrzydle zachodnim. Pozostałe trzy koliste baszty umieszczono na narożach. Najstarszą częścią są piwnice w północno-zachodnim skrzydle. Pierwotnie był otoczony fosą z wodą. Wnętrza jedno i dwutraktowe przesklepione na parterze sklepieniem kolebkowym z lunetkami. Zachował się także odkryty w 1905 malowany strop z 1583 przedstawiający herby rodowe, renesansowe i barokowe portale, renesansowe kamienne obramienia okien, oraz fragmenty dekoracji stiukowej. W murach zamku gościło wielu wspaniałych gości. Tu w 1611 Leonhard von Kottwitz urządził wesele Johannowi Heermannowi, jednemu z najwybitniejszych twórców ewangelickich. W 1759 król pruski Fryderyk II Wielki odwiedził tu swoich żołnierzy leczących rany po bitwie pod Kunowicami. Próbując podnieść ich na duchu wypowiedział słowa: „Mówię wam moi dzielni żołnierze, że może nas rozdzielić tylko śmierć…” Obraz przypominający to zdarzenie pod tytułem „Przemowa króla Fryderyka Wielkiego w Chobieni” wisi dziś w Muzeum Sztuki w Düsseldorfie.

Kościół z tarasem widokowym w Chobieni

Natomiast z tarasu widokowego wokół zabytkowego kościoła rozpościera się jeden z najpiękniejszych krajobrazów na Odrę w całej Krainie Łęgów Odrzańskich. W prawo widać odrę aż do Użytku ekologicznego Naroczycki Łęg a w lewo rozpościera się widok na drugą stronę Odry gdzie znajduje się budynek stacyjny dawnej linii kolejowej prowadzącej do Góry. Linia ta obsługiwała Chobienię, do której na drugi brzeg towary spławiano promem. Ciekawostką jest to, że krótki odcinek linii prowadzi po stopie wału, co jest podyktowane trudnym terenem z licznymi starorzeczami. Przez przyrodników teren ten jest nazywany naturalnym ogrodem botaniczno-zoologicznym. Tu człowiek przeciął naturalny bieg rzeki

 

Chobienia  ma znakomite położenie na trasie Rowerowego  Szlak Odry  w Krainie Łęgów Odrzańskich gdyż znajduje się na 98 km Szlaku licząc od Wrocławia a zarazem 15 km od Ścinawy, do której można dojechać koleją. Z dworca PKP własnym rowerem bądź wypożyczonym w ramach Ścinawskiego Roweru Miejskiego, pojechać  15 km trasą do Chobieni  i wrócić z powrotem. Natomiast dzięki mostowi drogowemu na Odrze Radoszyce – Ciechanów  z Chobieni jest dostęp do szlaków po obu jej stronach:

  • lewobrzeżnego 141 km na lewym brzegu Odry od Wrocławia do Głogowa.

– ze Ścinawy przez Chobienię można wyruszyć  śladami naszych propozycji – rowerowych Pętli Odrzańskich przez Buszkowice, gdzie warto zobaczyć Wiatrak Koźlak, Naroczycki Łęg, Marinę Chobienia do Radoszyc  gdzie przez most docieramy do,

Wiatrak Koźlak na Szlaku Odry w Buszkowicach

  • prawobrzeżnego (112 kilometrowej trasy na prawym brzegu Odry od Brzegu Dolnego do Głogowa.) po którym jadąc stopą wału mijamy Lubów a następnie docieramy  do dojazdu dawnego promu w Chobieni . To po tej stronie Odry dojeżdżała kolej do Chobienie, której trasa przebiegała na odcinku kilku kilometrów stopą wału przeciwpowodziowego, którą my również wracamy z powrotem do Ścinawy. Z wału zjeżdżamy na drogę gminną na wysokości wsi Budków, gdzie warto odpocząć w PIT STOPIE. a dalej już drogą powiatową wzdłuż Odry do zabytkowego mostu i  jesteśmy w Ścinawie.

Dodatkowo zachęcamy do sprawdzenia naszych propozycji trasy rowerowej w ramach pętli Odrzańskich których prowadzi nas po wałach przeciwpowodziowych  wzdłuż odry po obu stronach z przeprawą na drugi brzeg Odry na dwóch drogowych mostach w Ścinawie i Radoszycach. Podziwiamy jadąc na rowerze dwa odmienne oblicza Odry. Jedno oblicze prawobrzeżne  widzimy  z wałów przeciwpowodziowych wrośniętych w krajobraz doliny rzeki  a drugie lewobrzeżne z odrzańskiej skarpy, czyli trasy wiodącej po  naturalnie uformowanych barierach, od których co rusz odbija się rzeka.

Widok na Odrę z mostu Radoszyce – Ciechanów

Szlaki Piesze

Wokół Chobieni jest wiele terenów przyrodniczo cennych więc zachęcamy do ich odwiedzenia z profesjonalnymi przewodnikami współpracującymi z LGD Kraina Łęgów Odrzańskich a posiadającymi w swoich ofertach wiele ciekawych scenariuszy wycieczek.

  • Przyrodnicze wycieczki edukacyjne w łęgi odrzańskie okolic Chobieni organizuje Fundacja Edusilesia, która posiada wiele ciekawych materiałów edukacyjnych, lekcji w przyrodzie i publikacje oraz wydawnictwa jak “EDUKACJA REGIONALNA W KRAINIE ŁĘGÓW ODRZAŃSKICH” dostępne na https://www.lgdodra.pl/oferta/edukacja/fundacja-edusilesia/
  • TERENOWA PRACOWNIA DŹWIĘKU proponuje wachlarz działań dotyczących nagrań terenowych, edukacji przyrodniczej i artystycznej  na poziomie  indywidualnym i grupowym. Proponujemy praktyczne poznanie zasobów otaczającej nas Krainy Łęgów Odrzańskich, ale też innych lokalizacji. W ofercie dla różnych grup wiekowych są miejskie i dzikie wyprawy dźwiękowe, terenowe i stacjonarne tematyczne pokazy dźwiękowe, kameralne warsztaty zarówno muzyczne jak dźwiękowe, prowadzone według indywidualnych scenariuszy

Zapraszają do kontaktu i współpracy, gdyż większość działań Pracowni Dźwięku ma bardzo indywidualny charakter i jest w dużej mierze oparty o ideę dźwiękowego Szlaku Odry

Spływ kajakowy

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji  turystycznych Chobieni są w ostatnim czasie spływy kajakowe Szlakiem Odry na odcinku Ścinawa – Chobienia. Łatwa i krótka trasa kajakowa dedykowana dla rodzin z dziećmi. Swoją wartość zawdzięcza przede wszystkim miejscom startu i mety, w których dostępna jest infrastruktura turystyczna z polami biwakowymi tuż nad brzegiem Odry.

Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w miejscowej  wypożyczalni . To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.