Klasztor Lubiąż

Opactwo Lubiąż – Perła Baroku

Przystanek Lubiąż to wrota do Krainy Łęgów Odrzańskich z największym potencjałem turystycznym o bogatej historii związanej z cysterskim rodowodem i prawdziwą perłą wśród dolnośląskich zabytków Pocysterskim Kompleksem Pałacowo – Klasztornym w Lubiążu.

Jest to świetne miejsce do czerpania wiedzy z wielowiekowej tradycji i kultury cystersów przez prezentowanie ich dokonań poprzez postacie św. Jadwigi Śląskiej i „śląskiego Rembrandta” Michała Willmanna. Są to osoby, które „zapoznają” nas z atrakcjami Lubiąża, dzięki  którym Lubiąż należy do jednego z najlepszych na Dolnym Śląsku miejsc na wycieczkę dla rodziny z dziećmi.
Lubiąż wyróżnia się wśród Przystanków Szlaku Odry dostępem do wielu ścieżek i atrakcji turystycznych z uwagi na swoje położenie na przecięciu się tras:
– rowerowego szlaku Odry; lewobrzeżnego Szlaku Odry prawobrzeżnego Szlaku Odry
– kajakowego szlaku Odry na trasie Malczyce – Ścinawa;
– szlaku cysterskiego.
W miejscowości jest przeprawa mostowa na Odrze, dlatego  Lubiąż to ważny łącznik pomiędzy trasami turystycznymi, który wpływa na wyjątkowość i niezwykłość całej Krainy Łęgów Odrzańskich na tle innych regionów, o której dowiecie się Państwo więcej w Punkcie Informacji Turystycznej znajdującej się na placu klasztornym w budynku dawnej kancelarii Punkt Informacji Turystycznej Krainy Łęgów Odrzańskich

Lubiąż to nie tylko największy w Polsce zabytek klasy „0” Pocysterski Klasztor ale również ścieżki turystyczne przyrodniczo – historyczne na których trasie poznamy inne zabytki i atrakcje, w tym Kościół św. Walentego, kapliczki drogi krzyżowej w Lasku Św Jadwigi, czy ścieżka przyrodnicza „Odrzyska” po łęgach odrzańskich o statusie rezerwatu przyrody oraz rowerowego questa pt. Tour de Lubiąż. Quest – Tour de Lubiąż

Karczma Cysterska

Karczma Cysterska jest obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek. Usytuowana jest na terenie przynależnym do pocysterskiego kompleksu pałacowo-klasztornego w Lubiążu. Oferta Karczmy zadowoli każdego smakosza tradycyjnych polskich potraw, gdyż w restauracji zawsze dominuje wspaniały zapach tradycyjnej polskiej kuchni.
Powstanie Karczmy wiąże się niewątpliwie z jej ciekawą historią, adaptacji budynku gospodarczego dawnej stodoły w roku 1997 z wrotami i cegła z dawnego okresu. Po wejściu do wnętrza lokalu zachwyca nasze oczy  zachowana oryginalna więźba dachowa konstrukcji jętkowej.

Teren placu klasztornego to miejsce wielu ciekawych imprez w tym największej w regionie SLOT ART podczas, której na tydzień czasu teren opactwa przejmują uczestnicy mogący rozbić namioty na terenie przylegającym do klasztoru.

Zatopiony w najdzikszym łęgu pocysterski klasztor jest jak kunsztowne barokowe tło dla przyrody i twórczej wyobraźni. Bogactwo jakie niosła Odra zbudowały potęgę tego miejsca i ludzi tam żyjących a Kania Ruda to  symbol krainy mieszkający w okolicznych lasach ciągnących się aż do rezerwatu Łęg Korea co jest świetnym miejscem na nasłuchiwanie  przyrody w specjalnie przygotowanych do tego celu mobilnych dźwiękołapkach stawianych tu czasowo na dźwiekowym Szlaku Odry

Wzmacniacze dźwięków

Zwiedzanie zabytku – Perła Baroku

W pomieszczeniach zespołu klasztornego cystersów zmieściłyby się dwa krakowskie Wawele. To zresztą drugi co do wielkości – po klasztorze Escorial w Hiszpanii – obiekt sakralny na świecie. Do zwiedzania udostępnione są obecnie odrestaurowane: Sala Królewska, Refektarz i Biblioteka, a także wystawy dotyczące Odry, dostępne na parterze obiektu.

Zwiedzanie obiektów:
– od 1 kwietnia do 30 września w godzinach: 9:00-18:00
– od 1 października do 31 marca w godzinach: 10:00-15:00
Zwiedzanie odbywa się w grupach co godzinę (o każdej pełnej godzinie). Zwiedzającym udostępnia się jadalnię opata, salę książęcą, kościół NMP, refektarz.
więcej informacji na www.fundacjalubiaz.org.pl

Jak dojechać do Lubiąża ? 
Z uwagi na połączenie Lubiąża z Wołowem poprzez ścieżkę rowerową dawną linią kolejową  szczegóły w ofercie Lubiąż Rodzinnie i Rowerowo , możliwy jest przyjazd pociągiem na dworzec PKP w Wołowie a następnie rowerem.
Kolej na Kajaki i Kolej na Rowery
Jest to propozycja dla podróżników!!
Ofertą podróżowania na spływy kajakowe, rajdy rowerowe Szlakiem Odry z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej, w tym linii kolejowych, autobusowych i przesiadania się na kajaki lub rowery w Węzłach Odrzańskich.
Wyżej wymieniona 14 kilometrowa ścieżka rowerowa, która została poprowadzona po trasie zlikwidowanej linii kolejowej nr 311 obsługującej ruch relacji Wołów – Malczyce przez Lubiąż. Pozwoliło to wykorzystać pozostałe obiekty inżynieryjne, np. stare wiadukty, co z jednej strony wpływa na atrakcyjność ścieżki, a z drugiej ogranicza liczbę skrzyżowań z innymi drogami publicznymi – poza kilkoma przecięciami z nimi cała ścieżka jest przeznaczona tylko dla ruchu rekreacyjnego. Na trasie ścieżki warto zatrzymać się za pierwszym Pit-stopem, żeby zobaczyć Wiatrak Koźlak.

Ścieżka dawną linią kolejową Lubiąż – Wołów

Gdzie pojechać dalej rowerem ?
Lubiąż ma znakomite położenie na trasie Rowerowego Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich gdyż znajduje się na 87 km Szlaku licząc od Głogowa. Dzięki mostowi drogowemu na Odrze Malczyce – Lubiąż posiada dostęp do szlaków po obu jej stronach i możemy łatwo tu zmienić stronę Odry:
1) lewobrzeżnego 141 km na lewym brzegu Odry od Wrocławia do Głogowa. lewobrzeżny Szlak Odry
– z Lubiąża można wyruszyć śladami naszych propozycji – rowerowych Pętli Odrzańskich w dwie strony w kierunku Tarchalic do Żelaznej Wsi, gdzie warto zobaczyć dymarki oraz w kierunku Brzegu Dolnego przez Zakole Odry pod Prawikowem, największy nadodrzański las ;
2) prawobrzeżnego 112 km na prawym brzegu Odry od Brzegu Dolnego do Głogowa.prawobrzeżnym Szlakiem Odry Można wyruszyć z Lubiąża przez most w dwie strony w kierunku Prochowic ścieżką po wałach, gdzie warto zobaczyć park i zamek rycerski. Ciekawy jest również szlak w kierunku portowych Malczyc ze Stocznią rzeczną i dalej wzdłuż Odry do Wrocławia.
3) lokalnych tras jako pętli wokół Lubiąża przygotowanych przez miejscową wypożyczalnię rowerów www.rowerowylubiaz.pl Do dyspozycji mamy tu przygotowanych kilka propozycji tras w zależności od naszych możliwości wraz z możliwością wynajęcia roweru;
4) szlaku rowerowego dawną trasą linii kolejowej Lubiąż – Wołów Rowerzyści mają do dyspozycji drogę o szerokości 3,5 m, a więc bezpieczna jazda obok siebie nie stanowi żadnego problemu. Na trasie znajduje się kilka tzw. pit-stopów, czyli miejsc odpoczynku z wiatami, stołami i ławami, tablicami oraz oczywiście stojakami na rowery. Można tu odpocząć, jak i przeczekać niespodziewany deszcz. Ścieżka biegnie przez Wołów, Mojęcice, Krzydlinę Małą, Rataje, Prawików i Lubiąż. Na pewno jej największym atutem jest przyroda i zróżnicowane krajobrazy oraz renesansowy pałac w Mojęcicach z przepięknym portalem, w którym od niedawna funkcjonuje elegancki hotel i restauracja.

Co jeszcze warto zwiedzić oprócz Opactwa ?
Niewątpliwie dużą wartość historyczną ma ścieżka przyrodniczo-historyczna „Lubiąż” w której częściowo mieści się  kalwaria jadwiżańska

Kapliczki Kalwarii Jadwiżańskiej

Na przebycie ścieżki o długości 6 km trzeba zarezerwować ok. 2,5 godziny . Wędrówka ta będzie nie lada gratką dla miłośników architektury – na jej trasie znajduje się m.in. zabytek klasy „zero” – monumentalny klasztor pocysterski wraz z otaczającymi go zabudowaniami. Po obejrzeniu jednego z największych w Europie kompleksów klasztornych, warto udać się w drogę po najbliższej okolicy, aby obejrzeć starą XIX – wieczną zabudowę południowej części Lubiąża. Spacerując dalej ścieżką dotrzemy do Lasku św. Jadwigi. Do samego lasku wchodzimy przez niewielki drewniany mostek przerzucony nad rowem melioracyjnym mijając, znajdującą się na skraju lasku Studnię św. Jadwigi. Z miejscem tym związana jest piękna legenda, według której, woda w tym miejscu wytrysnęła za sprawą św. Jadwigi i posiada cudowną uzdrowieńczą moc.
www.lubiaz.pl/turystyka

Ścieżka przyrodnicza w Rezerwacie Odrzyska

Ścieżka przyrodnicza „Wokół rezerwatu Odrzyska” https://szlakodry.pl/wokol-rezerwatu-odrzyska/
Temat przewodni 3-kilometrowej ścieżki to starorzecze Odry. Wytyczono ją w odległości ok. 1 km na północny zachód od Lubiąża. Ścieżka szczególnie polecana latem, w okresie maksymalnego rozwoju salwinii (paproci pływającej i kotewki orzecha wodnego, której odlew możemy kupić w Punkt Informacji Turystycznej Krainy Łęgów Odrzańskich

Orzech Wodny – odlew

 

 

 

 

 

 

 

Spływ kajakowy

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych Szlaku Odry są w ostatnim czasie spływy kajakowe Odrą .
Z Lubiąża można wyruszyć kajakiem w 21 km wycieczkę przyrodniczą jednym z największych korytarzy ekologicznych o europejskim znaczeniu.

Zachowało się tu jeszcze wiele naturalnych krajobrazów i siedlisk doliny wielkiej rzeki – poddawane okresowym zalewom lasy łęgowe i łąki, malownicze starorzecza, nadrzeczne skarpy. Jest to obszar o takim przyrodniczym bogactwie, jakiego daremnie by szukać w wielu naszych parkach narodowych. Odnajdziemy tu 88 gatunków roślin i zwierząt umieszczonych w Czerwonych Księgach: 22 gatunki roślin, 17 gatunków bezkręgowców i 47 gatunków kręgowców, w tym samych ptaków – 38 gatunków. To zdumiewające, że w środku Europy zachował się taki klejnot.

Spływy są organizowane również na zasadzie Odrzańskich Pętli Kajakowych pomiędzy Węzłami Odrzańskimi na trasie z Malczyc do Ścinawy z przystankiem w Lubiążu i jest to prawdziwa trasa dla podróżników Malczyce – Ścinawa
Szczególnie że na trasie spływu można zatrzymać się w Lubiążu na zwiedzanie Klasztoru Cystersów i na posiłek w Karczmie Cysterskiej serwującej smaczną polską kuchnię. Po tym wszystkim z powrotem do kajaków bo przed nami jeszcze 20 km trasy spływu do pokonania. Organizowane są również spływy kajakowe z Lubiąża do Ścinawy.
Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w wypożyczalni np. www.meander.turystyka.pl lub ochotniczej straży pożarnej w Lubiążu. To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.

Odra w Lubiążu

Z historii Lubiąża

16 sierpnia 1163 r. z Pforty nad Saalą w Turyngii przybyli do Lubiąża cystersi. Był to prawdziwy zwrot w historii miejscowości. Mnichów sprowadził książę Bolesław Wysoki, wnuk Bolesława Krzywoustego. Dzięki opactwu cysterskiemu Lubiąż, oprócz krzewienia wiary, stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym. Cystersi krzewili postęp w rolnictwie i rzemiośle, kultywowali naukę. Wielką wagę przykładali do wykształcenia. Dość powiedzieć, iż w XVIII w. wielu z nich było profesorami na uniwersytecie we Wrocławiu. To tu, w Lubiążu, kwitło piśmiennictwo, powstały m.in. Kronika książąt polskich, Roczniki lubiąskie, Katalog biskupów wrocławskich. Klasztor i sam Lubiąż otrzymywał wiele przywilejów – także dzięki nim rozwijał się coraz dynamiczniej. Bolesław I Wysoki obdarował go m.in. przeprawą przez Odrę, wsią Lubiąż i kościołem św. Jana Ewangelisty. Henryk I Brodaty w 1212 r. zwolnił targ w Lubiążu od wielu powinności prawa polskiego. Pewne obowiązki mieli mieszkańcy tylko w związku ze sprzedażą soli. Poddani nie mogli być sądzeni bez zgody opata klasztoru – czuli się więc naprawdę bezpiecznie. Zamiast uczestniczenia w wyprawach wojennych, musieli pracować na rzecz klasztoru, co uważali za powód do dumy i radości. 15 czerwca 1249 r. książę legnicki, Bolesław Rogatka, nadał osadzie targowej średzkie prawa miejskie. Niestety Lubiąż utracił je w 1844 r.

Czy wiecie że  na przełomie wieków funkcjonowały dwa Lubiąże – wieś i miasto?

Niemałe znaczenie dla rozwoju miejscowości posiadać musiało zało-
żenie w Lubiążu w 1817 r. stadniny koni oraz ulokowanie w roku 1830 w budynkach poklasztornych szpitala psychiatrycznego oraz wybudowanie w latach 1902–1910 od podstaw nowego szpitala wraz z gospodarstwem rolnym. Przełomowe znaczenie dla rozwoju Lubiąża miało również wybudowanie w latach 1918-1923 linii kolejowej, która dawała mieszkańcom Lubiąża bezpośrednie połączenie z Wołowem i Malczycami. Wybudowany dzięki temu most kolejowo-drogowy umożliwiał dogodne połączenie z miejscowościami położonymi na lewym brzegu Odry. Dodatkowo w Lubiążu funkcjonowała przystań rzeczna z regularną linią turystyczną do Malczyc.

Źródło: Lubiąż na przełomie wieków – wydanym przez Stowarzyszenia Lubiąż

Podczas II wojny światowej Lubiąż ucierpiał zdecydowanie mniej niż inne miasta, choć stracił most nad Odrą.
26 stycznia 1945 r. wkroczyła tu Armia Czerwona, zajęła kompleks klasztorny oraz północną część miejscowości. Później – jak w wielu polskich miastach – spora część zabudowy została rozebrana na odbudowę stolicy. Lubiąż zaczął odzyskiwać swój czar w latach 70. XX w. – na powrót wzniesiono most na Odrze, gęstniała zabudowa. Dziś Lubiąż liczy przeszło 2 tys. mieszkańców i posiada doskonałe warunki historyczne, przyrodnicze i krajobrazowe do rozwoju turystyki.