Ścieżka rowerowa Ścinawa – Prochowice

Rowerowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich to nie tylko dwa odcinki tras jak

lewobrzeżny odcinek o długości 141 km na lewym brzegu Odry od Wrocławia do Głogowa i
prawobrzeżny odcinek o długości 112 km na prawym brzegu Odry od Brzegu Dolnego do Głogowa.
Szlak prowadzi zarówno polnymi ścieżkami i drogami jak i mało ruchliwymi szosami, ale również uciążliwymi odcinkami po wałach odrzańskich a wszystko po to żeby zetknąć się z bogatą i dziką przyrodą Łęgów Odrzańskich.
Rowerowy Szlak Odry łączy się z coraz większą ilością ścieżek rowerowych o wysokim stopniu zorganizowania:
– Na terenie Powiatu Średzkiego;
– Po trasie dawnej kolejki Wołów – Lubiąż;
– Leśne wokół Jemielna;
– Pod Głogowem Duathlon Pęcław.                                                                                                                                                                                            – Ścinawa – Prochowice, dawną linią kolejową

W ostatnich latach coraz więcej samorządów stawia na rowerową turystykę i komunikację. Powstają nowe ścieżki i oznakowania szlaków rowerowych. Chyba najbardziej rozpoznawalnym przykładem rozwoju infrastruktury rowerowej w naszym regionie jest ścieżka Wołów-Lubiąż – inwestycja gminy Wołów, jednak i Powiat Średzki nie pozostał w tyle.
Dla wielu osób to zapewne niemal 14 km szczęścia – trasa rekreacyjno-tury- styczna Wołów-Lubiąż, bo nie służy ona tylko rowerzystom, ale także wrotkarzom czy piechurom, jest najlepszym dowodem na to, że w takie projekty warto inwestować. W weekendy trasa wypełnia się mieszkańcami i turystami – czy to „zawodowi” cykliści, czy rodziny z dziećmi –dla każdego znajdzie się miejsce. Biuletyn Odrzański

Źródło: Justyna Tracichleb “Łęgi coraz bardziej rowerowe” – Biuletyn Odrzański

Trasy rowerowego Szlaku Odry przebiegają pomiędzy Przystankami Szlaku Odry od Wrocławia do Głogowa o turystycznym znaczeniu, stanowiąc wrota do Krainy, które coraz częściej oferują na wypożyczenie rowery lub inne usługi jak przewóz rowerów dla dużych grup. Baza noclegowa wraz z towarzyszącą infrastrukturą (biwaki) pozwala na kilkudniowe jej zwiedzanie pod kątem kulturowym i przyrodniczym z najwspanialszym na naszym obszarze zabytkiem Klasztorem Lubiąż – Perłą Baroku.

Wiata rekreacyjna na ścieżce Bieliszów

Kolej na Rowery – Trasy rowerowego Szlaku Odry przebiegające przez węzły odrzańskie również możemy wykorzystać do przemieszczania się na duże odległości. Wykorzystujemy dzięki temu rozwiązaniu potencjał połączenia tras rowerowych z liniami kolejowymi do obsługi ruchu turystycznego na Szlaku Odry.

Na parkingach w pobliżu dworców kolejowych zostawiamy samochody i udajemy się na Rowerowy Szlak Odry pomiędzy Wrocławiem a Głogów. Dzięki linii kolejowej „Odrzanka” przebiegającej przez Brzezinkę, Brzeg Dolny, Malczyce, Małowice, Ścinawa do Głogowa, możemy wrócić pociągiem po samochód pozostawiony na parkingu przy dworcu PKP. Linie kolejowe zapewniają nam logistykę związaną z powrotem na początek rajdu rowerowego!!!

Mapki z trasami rowerowymi do pobrania na:
www.szlakodry.pl
rowerowy.powiat-sredzki.pl
www.turystykawgminie.pl/wolow
rowerowylubiaz.pl