Slow, design, foodie, czyli nowe spojrzenie na turystykę w Łęgach Odrzańskich

Slow, design, foodie, czyli nowe spojrzenie na turystykę w Łęgach Odrzańskich

Od kilku lat na popularności zyskuje turystyka zaangażowana, zrównoważona, odpowiedzialna. Dawna wymarzona trójka „sea, sand and sun” ustępuje miejsca turystyce lokalnej i regionalnej, skupionej na głębszym i bardziej świadomym poznawaniu regionów, niezależnie od tego, czy leży on tuż obok, czy kilkaset kilometrów dalej. Dziś coraz częściej głównym celem turystów jest (s)kosztowanie czegoś dobrego, lokalnego i niepowtarzalnego. Dlatego w Krainie Łęgów Odrzańskich, przygotowując nową ofertę turystyczną, stawiamy na Slowłęg, Odrzański Design czy Foodie w Łęgach.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwykłymi turystami, czy już zaliczamy się do turystów zaangażowanych – dobre, regionalne jedzenie i jego smakowanie oraz zabranie do domu czegoś niezwykłego, niepowtarzalnego, wytworzonego w TYM regionie zyskuje na znaczeniu. Któż z nas, planując wycieczkę nie szuka dobrej „miejscówki”? Restauracje, gospody, kulinarne imprezy, ale także miejsca wytwarzania produktów lokalnych stają się coraz bardziej przyciągającym magnesem. I to zarówno dla turystów, którzy pokonują kilkaset, kilkadziesiąt, jak i … kilkanaście kilometrów, by dotrzeć do swojej turystycznej destynacji. A że jest to w pełni zgodne z wdrażaną przez nas ideą „SLOWŁĘG”, to i my sięgamy po turystykę tematyczną, by nie tylko jeszcze lepiej promować Krainę Łęgów Odrzańskich, ale także tworzyć jeszcze bardziej urozmaiconą ofertę turystyczną.

Naszym celem jest promocja rozwoju turystyki tematycznej połączonej z elementami kultury regionalnej, inicjatywami społeczności lokalnej/grup nieformalnych/mieszkańców i zaakcentowaniem lokalizacji wśród niezwykłej przyrody. Innymi słowy chcemy stworzyć smakowitą ofertę spotkania z dobrym jedzeniem, ciekawą kulturą, inspirującymi ludźmi i kojącą odrzańską przyrodą. Dlatego w naszych działaniach, zarówno tych zrealizowanych, realizowanych czy planowanych, podkreślamy wyjątkowość lokalności i pracujemy nad tworzeniem łęgowych szlaków tematycznych w stylu slow. Jak pokazują przykłady takie szlaki są coraz popularniejsze i umożliwiają turystom zapoznanie się z dziedzictwem regionu oraz spotkanie ludzi, którzy z dużym zaangażowaniem kultywują rodzinne tradycje lub poświęcają się niezwykłym pasjom. Ludzi, których na przykład zebraliśmy w ramach Akademii Designu Krainy Łęgów Odrzańskich – naszych twórców – rękodzielników, rzemieślników, artystów. W oparciu o ich potencjał chcemy rozwijać ofertę regionu, który przyciąga do siebie nie tylko niezwykłą przyrodą z Odrą w roli głównej czy wyjątkowymi zabytkami jak unikatowy klasztor pocysterski w Lubiążu, ale także konkretnymi osobami i rzeczami, które tworzą. Czy będzie to spotkanie z rękodziełem podczas lokalnego jarmarku, czy w sklepiku funkcjonującym przy punkcie informacji turystycznej czy wreszcie bezpośrednio u samych twórców (bo marzy nam się szlak rękodzieła wyznaczony rzemieślniczymi pracowniami) – to spotkanie ma być dobrą emocją i poznaniem lokalności. Stawiamy więc na szlaki powiązane z poznawaniem procesów wytwarzania produktów regionalnych (np. przy użyciu tradycyjnych surowców, zastosowaniu tradycyjnych urządzeń i metod produkcji), ale także z warsztatami rękodzielników, poznawaniem lokalnej przyrody lub lokalnych historii. Stawiamy na szlaki kulinarne dla foodie’s, czyli turystów „od kuchni”, szlaki geocachingowe dla poszukiwaczy skrzynek, szlaki wyznaczane questami dla miłośników zagadek, szlaki okazałych drzew, wyjątkowych krajobrazów, dźwięków przyrody dla… Szlaki, gdzie temat i proces poznawania jest celem samym w sobie.  Dla wielu turystów podążanie takim szlakami stanowi jeden z głównych motywów podróży turystycznych, a stworzenie oferty tematycznych wycieczek jako punktem wyjścia lub równoważnym elementem co przyroda lub zabytki może na pewno przyciągnąć wiele osób.

Przed nami zatem wytyczenie szlaków w stylu slow z restauracjami, jarmarkami, pracowniami, sadami, dźwiękami itp. Oczywiście niezbędnym elementem będzie włączenie w nasze działania i animowanie lokalnych restauracji, miejsc noclegowych, usług turystycznych, rekreacyjnych czy wspomnianych rękodzielników i producentów lokalnych. Już teraz jest wiele miejsc, które mogą pochwalić się ciekawą ofertą kulinarną lub kultową pysznością, niezwykłym noclegiem, interesującą ofertą spędzenia wolnego czasu, a może być ich jeszcze więcej. Chcemy przy tym, aby wszystkie one  bazowały lub nawiązywały do specyfiki regionu, jego zasobów i skarbów, niezależnie od tego, czy skarbem będzie cenny zabytek, pyszne domowe pierogi, spływ kajakiem, degustacja lokalnego wina, wycieczka z przyrodnikiem czy rękodzielniczy warsztat. Ważne, by były regionalne, lokalne, STĄD, tworzone przez osoby identyfikujące się z naszym regionem i dlatego sygnowane certyfikatem „Kraina Łęgów Odrzańskich poleca”. W ten sposób chcemy stworzyć swoisty turystyczny drogowskaz i spójną opowieść, która „pomoże” w podróży po odrzańskiej krainie Slowłęgu.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Kraina Łęgów Odrzańskich” realizuje OPERACJĘ WŁASNĄ pn. Slowłęg – szlak dziedzictwa kulinarnego „Krainy Łęgów Odrzańskich”. W ramach operacji realizowane będą działania, które mają na celu rozwój i promocję turystyki kulinarnej połączonej z elementami kultury regionalnej bazującej na aktywności mieszkańców.

Realizowane będą następujące typy działań:

  1. Certyfikacja punktów gastronomicznych.
  2. Stworzenie oferty szlaku turystyki regionalnej.
  3. Stworzenie więzi emocjonalnych i identyfikacji z regionem Krainy Łęgów Odrzańskich.
  4. Działania promocyjne.