Rzeka Kaczawa to dla Legnicy i Prochowic duża możliwość na aktywny wypoczynek nad wodą. Dzięki komunikacji miejskiej jaką połączone są miasta stworzyliśmy ciekawą oferty turystycznej.

 

Szlak Kaczawy łączy się z Kajakowym Szlakiem Odry na 316 km rzeki Odry.
Trasę z Legnicy do Ścinawy dzielimy na dwie trasy spływu kajakiem:

Trasa z Legnicy do Prochowic o długości 18 km.
Rozpoczęcie spływu na rzece Czarna Woda przed ujściem do Kaczawy przy moście na ul. Piątnickiej. Na trasie napotykamy próg wodny w miejscu byłego młyna na wysokości Bieniowic. Czeka nas tam przenioska prawą stroną koryta rzeki lub ślizg kajakiem po łagodnym progu . Gdy dopływamy do Prochowic napotykamy Jaz Prochowice. Tu kończymy spływ jeśli nastawiamy się na jednodniową przygodę. W przypadku dwudniowego spływu z biwakiem przeprawiamy się prawą stroną i płyniemy już krótki odcinek fosą przez Prochowice. Docieramy do basenu miejskiego, gdzie kończymy spływ kajakowy. Na terenie basenu istnieje możliwość rozbicia namiotu, dostęp do toalet i natrysków.

– Trasa Prochowice do Ścinawy o długości 23 km.
Rozpoczynamy spływ kajakowy na rzece Kaczawie tuż za Jazem Prochowice i płyniemy do ujścia Kaczawy do Odry. Alternatywnie można zacząć na młynówce i przepłynąć przez Miasto Prochowice aby następnie przenieść się na Kaczawę. Do Odry wpływamy na 316 km mijając po lewej stronie rezerwat “Łęg Korea” utworzony dla ochrony Łęgu wiązowo – topolowego i Grądu. Spławiamy się do Ścinawy mijając zabytkowy most drogowy i wpływamy do Portu Ścinawa (L) na 332 km. Po wpłynięciu do Portu witają nas pomosty pływające zorganizowanej mariny z dostępem do toalet, wiatą turystyczną i miejscem na ognisko.

Z pierwszego etapu spływu kajakowego Szlakiem Kaczawy podobnie jak na Szlaku Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich można wrócić do domu trasą linii autobusowej, gdyż Prochowice mają dobre połączenie z Legnicą. Z połączenia komunikacji zbiorowej powstała kompleksowa oferta spływów kajakowych zwanych Kolej na Kajaki

Jego podstawowym hasłem jest podróżuj na spływy kajakowe z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej, w tym linii kolejowych, autobusowych. Przesiadaj się na kajaki w Węzłach Odrzańskich. Takim węzłem są też Prochowice z uwagi na połączenie autobusowe z Legnicą.

Warto jednak zatrzymać się na dłużej i odpocząć w Prochowicach, które stanowią wrota do Krainy Łęgów Odrzańskich. Przystanek Prochowice posiada doskonałe warunki do uprawiania turystyki kajakowej i rowerowej. W Prochowicach łączą się dwa Szlaki Kajakowy i Rowerowy. Z Legnicy kajakiem możemy dopłynąć Szlakiem Kaczawy do Odry i dalej Szlakiem Odry do Ścinawy. Natomiast Rowerowym Szlakiem Odry wzdłuż lasów łęgowych dojedziemy utwardzoną ścieżką po nowych wałach do Lubiąża. Przeprawiając się na drugą stronę Odry mostem, którym dawniej prowadziła linia kolejowa do Malczyc
Prochowice z zamkiem rycerskim, zabytkowym parkiem otoczonym młynówką, na której okazjonalnie pływają kajaki to przystanek Slowłęg Krainy Łęgów Odrzańskich. Jest to miejsce, w których po codziennej gonitwie i natłoku myśli możemy zwolnić, odpocząć, skupić się na tym co dla nas ważne a wszystko po to żeby podjąć samodzielnie ważne dla siebie i bliskich decyzje. Dla innych to wolniejszy tryb życia w otoczeniu i zgodzie z przyrodą.

Więcej o Przystanku Prochowice na www.szlakodry.pl/przystanekprochowice

Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w wypożyczalni np. www.meander.turystyka.pl To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.