Szlak dziedzictwa kulinarnego jest kompleksową ofertą kulinarno-turystyczną na bazie lokalnych produktów i usług, zaprasza turystów do zapoznania się z dziedzictwem regionu oraz spotkanie ludzi, którzy z dużym zaangażowaniem kultywują rodzinne tradycje przy wykorzystaniu walorów przyrodniczych.

Propozycja  turystycznej wyprawy  kulinarnej połączonej z elementami kultury regionalnej, inicjatywami społeczności lokalnej, grupami nieformalnymi, mieszkańcami, pasjonatami kultury lokalnej, kulinariów, mieszkających nad Odrą, zlokalizowanych wśród niezwykłej odrzańskiej przyrody. Wiele z nich jest certyfikowana znakiem jakości Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca, oznakowana szyldem :

Fasada budynku z cegły na którym zamontowany jest na dystansach szklany szyld

Szyld ze znakiem jakości – certyfikatem Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca

Turystyka kulinarna zyskuje coraz większe rzesze zainteresowanych, którzy poszukują nie tylko walorów historycznych i przyrodniczych, ale też dobrego jedzenia opartego na lokalnej tradycji i zasobach, z którego korzystają również wrocławskie restauracje, dzięki czemu możemy się wyróżnić spośród regionów. Przybliża nam to wyśmienicie przygotowany przewodnik kulinarny po regionie – Od pola na wrocławski stół.

Odlew Kotewki Orzecha Wodnego w gustownym pudełku

Odlew Kotewki Orzecha Wodnego – roślinnego symbolu Łęgów Odrzańskich

Slowłęg – kulinarny Szlak Odry, uzupełnieniem regionalnej oferty 

Przedstawiamy propozycję  turystycznej wyprawy  kulinarnej połączonej z elementami kultury regionalnej, inicjatywami społeczności lokalnej, grupami nieformalnymi, mieszkańcami, pasjonatami kultury lokalnej, kulinariów, mieszkających nad Odrą, zlokalizowanych wśród niezwykłej odrzańskiej przyrody.

Zdjęcie prezentujące wygląd mapy po złożeniu tzw MUCKUP

Pobierz mapę destynacji turystycznych dziedzictwa kulturowego  SLOWŁĘG

Innymi słowy jest  smakowitą ofertą spotkania z dobrym jedzeniem, ciekawą kulturą, inspirującymi ludźmi i kojącą odrzańską przyrodą. Jest to propozycja  łęgowych szlaków kulinarnych w stylu slow  umożliwiającą turystom zapoznanie się z dziedzictwem regionu oraz spotkanie ludzi, którzy z dużym zaangażowaniem kultywują rodzinne tradycje lub poświęcają się niezwykłym pasjom. Oferowane  dania, usługi  równie mocno bazują na talencie szefa, rękodzielnika  czy szefowej kuchni, co na lokalnych produktach, tradycjach i specyfice regionu.

Dla  ułatwienia przygotowaliśmy scenariusz wycieczki kulinarnej doskonale nadającej się na wizytę studyjną w naszym nadodrzańskim regionie.

Okładka scenariusza wycieczki slowłęg skaładający się z kolażu zdjęć

Pobierz scenariusz Wycieczki SLOWŁĘG – wyprawy kulinarno-kulturowej po Krainie Łęgów Odrzańskich

 

Destynacje  kulinarne czyli  Foodie w Łęgach Odrzańskich powiązaliśmy  z poznawaniem procesów wytwarzania produktów regionalnych (np. przy użyciu tradycyjnych surowców, zastosowaniu tradycyjnych urządzeń i metod produkcji), ale także z warsztatami rękodzielników, poznawaniem lokalnej przyrody lub lokalnych historii itp. Poczuj atmosferę i zobacz co na ciebie czeka:

 

MAPA https://szlakodry.pl/cat/gastronomia/

Zdjęcie prezentujące wygląd mapy po złożeniu tzw MUCKUP

Pobierz mapę z google maps

 

Restauracje , karczmy stanowiące główny cel podróży

Zapraszamy do podróży kulinarnej szlakiem miejsc pachnących dobrą kuchnią, wspaniałą atmosferą, który  stanowi główny cel podróży turystycznej.

Winnice Jaworek

Podróż kulinarną zaczynamy w miejscu niezwykłym, stworzonym przez pasjonatów winiarstwa, którzy zaznaczyli na mapie szlaku kulinarnego zacne miejsce spotkań, degustacji, odpoczynku, smacznego jedzenia. Mowa tu o Winnicy Jaworek, jednej z pierwszych i największej winnicy w Polsce z bogatą ofertą win o różnych odmianach winorośli, certyfikowanych znakiem jakości Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca (10). Samo miejsce spotkań znajduje się w powiecie średzkim, w miejscowości Miękinia, gdzie w folwarcznych zabudowaniach z XVIII wieku, pieczołowicie odrestaurowanych, powstała rozlewnia, piwniczka, które to swymi zasobami przyciąga smakoszy tak zacnego trunku. Należy tutaj zaznaczyć, że Winnica Jaworek znajduje się na Dolnośląskim Szlaku Kulinarnym –  Smaki Dolnego Śląska. Ale to nie wszystko: Winnica oprócz degustacji win, zwiedzania winnicy oferuje również noclegi o wysokim standardzie, spotkania integracyjne z biesiadą, degustacją, wykwintnym menu. Więcej informacji otrzymają Państwo odwiedzając stronę https://www.winnicejaworek.pl/winnica-polska-jaworek/

Restauracja Sztuka Komenda Mariusz

Kolejnym godnym polecenia miejscem na szlaku kulinarnym – slowłęg jest restauracja w Środzie Śląskiej prowadzoną przez półfinalistę popularnego programu kulinarnego Masterchef z edycji z 2020 r. Po tych podbojach postanowił otworzyć restaurację, która przyciąga wielu smakoszy dobrej kuchni. Autorska restauracja (30) ma menu zmienne co dwa tygodnie, zmienność menu ze względu na pory roku (sezonowość) jest jedną z niewielu w regionie i nie tylko, tak często zmienne menu wyróżnia nas na terenie

Stosują zasadę „zero waste”, każdy produkt zostaje w restauracji wykorzystany praktycznie w całości. np w tygodniu w którym w karcie jest stek z kalafiora, z którego zostają odcinane części kalafiora wykorzystują je do innych potraw i podają w postaci sałatki czy puree. W ten sposób nie mają żadnych odpadów z zakupionych produktów.

Pałac Mojęcice

Pałac Mojęcice to renesansowy budynek liczący sobie obecnie cztery stulecia. Jego historia sięga XIII wieku. Dzięki skrupulatnemu odrestaurowaniu miejsca obecnie cieszy oczy stylowymi dekoracjami i oryginalnymi ozdobami. Obecnie posiadają 10 niezwykłych butikowych pokoi, a każdy z nich różni się od siebie nagrodzonych znakiem jakości Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca (34) . Dodatkowo na miejscu znajduje się restauracja, w której serwowane są autorskie dania tworzonych na bazie lokalnych i naturalnych produktów. W Pałacu tworzymy również niezwykłe produkty jak sery z mleka z własnej hodowli krów, chleby oraz inne przetwory do skosztowania w restauracji oraz z możliwością zakupu. Obiekt posiada również wypożyczalnię rowerów elektrycznych, które pozwalają  Gościom zwiedzić okolice regionu. Pałac to miejsce na kulinarnej mapie szlaku Odry, które zaprasza na wykwintną kuchnię godną króla. Można tutaj zjeść przepyszny stek z polędwicy, tatar, rosbef bez kości, kaczkę z gruszkami a na deser pieczone winogrona ze śmietanką i aroniami. Pałacowe menu oferuje w ciągłej sprzedaży dumnie nazwane pałacowe specjały jak: sery mojęcickie z własnego mleka krowiego, gdyż właściciele pałacu posiadają hodowlę krów, oleje smakowe tłoczone na zimno, swój chleb z mąki z lokalnego młyna a także wiele innych lokalnych produktów z terenu Krainy Łęgów Odrzańskich. Tutaj można zatrzymać się na dłużej bo oprócz restauracji Pałac oferuje miejsca noclegowe w pałacowym wystroju. Zachęcamy do wirtualnej podróży po Pałacowych wnętrzach poprzez https://palacmojecice.pl/.

Przytulne wnętrza Pałacu Mojęcice

Karczma Cysterska

Świetne, kulinarne miejsce, w cieniu Klasztoru Lubiąż. Karczma słynie z pierogów cysterskich, żuru polskiego na naturalnym zakwasie z białą kiełbasą, podpłomyków z serem, rozmarynem, boczkiem, cebulką, irlandzką herbatą z whisky i bitą śmietaną. Na miejscu można zakupić piwo z lokalnych browarów – na prezent, imprezę czy po prostu na wieczór przy kominku. Jest to miejsce, którego nie sposób przeoczyć. Tutaj musisz się zatrzymać, zjeść i spędzić czas w stylu slow, a następnie udać się w wędrówkę korzystając z tras wokół Klasztoru jak i Lubiąża z przygotowanymi questami .

Niezbędne informacje otrzymacie pod adresami: https://www.facebook.com/pages/Lubi%C4%85%C5%BC-Karczma-Cysterska/1390590117657405, http://www.karczmacysterska.pl/walory.php ; chcąc zarezerwować miejsca dla większej grupy wykonaj telefon do Karczmy a sympatyczna właścicielka przekaże niezbędne informacje.

Karczma Słowianka

Karczma znajduje się w Mazurowicach, w powiecie Średzkim, gmina Malczyce, przy drodze krajowej nr 94 (Lubin-Wrocław). Z iście słowiańskim przytupem wita nas w swoich progach. Świetna lokalizacja, swojskie jedzenie w nowoczesnym wydaniu, swój kwas chlebowy, piwo z lokalnego browaru. W menu znajdziemy m.in.: pstrąga wędzonego z dodatkami, deskę mięs pieczonych, pierogi z dodatkami. A już w karcie To i wiele więcej znajdziecie na ich stronie https://karczmaslowianka.pl/, https://www.facebook.com/KarczmaSlowianka/

Zamek na wodzie w Wojnowicach

Miejsce niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju, Zamek otoczony wodą w gotycko – renesansowym stylu. Pierwotnie stanowił siedzibę rycerską. Teraz służy turystom jako  restauracja i hotel. Podczas pieszych, rowerowych wycieczek nie sposób przeoczyć tego znamiennego miejsca. Restauracja oferuje bogate menu z kuchnią staropolską w tle: pieczonymi golonkami, rybami, żurem z kiełbasą. Pod podanymi adresami zapoznacie się z bogatą ofertą tego wyjątkowego miejsca: https://zamekwojnowice.com.pl/, https://zamekwojnowice.com.pl/images/design/MENU-OKOLICZNOSCIOWE—OFERTA-2.pdf

 

Pizzeria PAPI

W całorocznym menu każdy znajdzie coś dla siebie. Ich specjałem jest prawdziwa, włoska pizza. Dla gości serwują także różnego rodzaju makarony, zawsze świeże sałatki, a także pierogi ruskie i przystawki. Sezonowo i na zamówienie przygotowują dania iście świąteczne. W tym roku przyjdzie czas na Pizzę z Krainy Łęgów Odrzańskich za co otrzymali certyfikat jakości KŁO POLECA (31). W istocie łączyć ona będzie najwyższej jakości produkty włoskie tj. oryginalna  mąka z Neapolu, oliwa z oliwek, sos z pomidorów palati oraz ser mozarella z najwyższej jakości produktami lokalnymi:

– kiełbasa z dzika/ szynka z dzika i sarny  – dostarczana przez lokalnego  mistrza masarskiego Piotra Zychowskiego

– ser typu włoskiego długodojrzewający z gospodarstwa Pałac Mojęcice

Punkty sprzedaży produktów lokalnych

Nieodzownym i obowiązkowym punktem wycieczki na kulinarnym szlaku SLOWŁĘG  jest spotkanie z  produktami lokalnymi w jednym miejscu, które w większości uzyskały certyfikat Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca –  jest nim Łęgowy Przystanek, sklepik z produktami lokalnymi i galerią rękodzieła i rzemiosła  twórców Krainy Łęgów Odrzańskich prowadzony na terenie Klasztoru Lubiąż. Tutaj zakupicie wyroby rękodzielnicze jak: biżuteria, elementy wystroju wnętrz, artystycznie ręcznie wykonaną odzież i dodatki do odzieży, dekoracje, rzeczy codziennego użytku wykonane osobiście przez rękodzielników z Krainy Łęgów Odrzańskich. Wyroby to głównie pojedyncze egzemplarze więc zakup tym bardziej będzie rzeczą nietuzinkową i wyjątkową. Oprócz wyrobów rękodzielniczych można zaopatrzyć się w miody z lokalnych pasiek, szparagi, sałatki, ogórki, patisony z przetwórni owocowo-warzywnych, soki naturalnie tłoczone z jabłek, gruszek, dżemy, powidła od lokalnych sadowników, wędliny z lokalnej masarni. Wszystko pyszne, dosmaczone, pachnące odrzańską przyrodą. To miejsce na pewno zaspokoi najbardziej wyszukane gusta turystów.

Informacja Turystyczna Krainy Łęgów Odrzańskich

Punkt sprzedaży produktów lokalnych

Wśród produktów znajdziemy tu miody i herbaty  – certyfikowane produkty nieprzetworzone:

(2). Miody nektarowe i miody spadziowe – Pasieka Ziębów
(3). Miód naturalny Pasieka Oleksy – Paweł Oleksy
(4). Herbata konopna – Michał Majczak
(5). Miody i produkty pszczele – Piotr Oksanicz/ Pasieka GARWÓŁ
(6). Miody z Łęgów Odrzańskich – Aleksander Sokołowski Pasieka Leśnika

Wytwarzane na naszym obszarze z lokalnych płodów rolnych, certyfikowane produkty spożywcze przetworzone:

(7) Tłoczone soki – Maciej Karczewski MACIEJOWY SAD
(8) Przetwory z owoców i warzyw z gospodarstwa Owoce Lutyni – dżemy bez cukru i mało słodzone, ocet jabłkowy, sok tłoczony, zakwas buraczany, sałatki warzywne na bazie octu jabłkowego – Anna Bolesław Szlączka, gospodarstwo sadownicze Owoce Lutyni
(9) Sękacz z Krzydliny Wielkiej – Wioletta Krakowska
(11) Przetwory warzywne w słojach, pasteryzowane w tym szparagi, patisony – Zakład Handlu I Przetwórstwa Owocowo- Warzywnego “Ścinawa” s.c.
(13) Wędzony ser serwatkowy z przyprawami – „U-wędzone” Pawła Króla

Część sklepiku Przystanek Łęgi – GALERIA należy do produktów rękodzieła i rzemiosła około 25 twórców Krainy Łęgów Odrzańskich, wśród których eksponowane są produkty certyfikowane:

(14) Podstawka – dzięcioł  i  Misy z drewna – Janusz Szwiec Szwiecowe Drewno
(16) Kubek Łęgowy i Kolekcja TRIGON – MANOceramics Pracownia garncarska Agata Marcinkowska
(18) Biżuteria autorska  – Małgorzata Bielska
(19) Ceramika, wyroby ozdobne i użytkowe – Agnieszka i Kamil Kijewscy
(20) Ikony decoupage na deskach z czarnego dębu – Dorota Wydra
(21) Ponczo samochodowe – Anna Sułek RYGIELEK

Produkty lokalne z drewna

Na kulinarnym szlaku Slowłęg znajdują się inne łęgowe punkty sprzedaży,  które oferują przede wszystkim własne produkty lokalne wytworzone na miejscu i często niedostępne gdzie indziej,  w tym produkty certyfikowane znakiem jakości Kraina Łęgów Odrzańskich POLECA :

Maciejowy Sad, to nie tylko tłoczone soki (7) pozyskiwane z własnych surowców, wytwarzane na miejscu w Lutyni, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, ale również musy, powidła, dżemy czy suszone owoce. Wszystkie ich produkty i produkty innych producentów można kupić w sklepiku mieszczącym się na terenie gospodarstwa sadowniczego. Innowacją jest automat sprzedażowy (Vendingowy) stojący przed przetwórnią, przez co ich produkty dostępne są 24 h.

Deska serów z Krainy Łęgów Odrzańskich

Piwnica pod Wołami, Produkują i sprzedają najwyższej jakości tradycyjne wyroby wędliniarskie (12) na miejscu w dawnej masarni w Wińsku. Do produkcji wykorzystują  wyłącznie świeże polskie mięso wieprzowe pochodzące z certyfikowanych zakładów w Wielkopolsce . Korzystają wyłącznie z naturalnych przypraw i ziół  natomiast wędzenie oraz pieczenie odbywa się w tradycyjnej wędzarni opalanej drewnem dębowym i olchowym pochodzącym z  obszaru terenu Krainy Łęgów Odrzańskich.

Papa Weed ,  podstawą sprzedaży są spożywcze herbaty konopne (4) , klasyczne oraz z dodatkami kwiatów i owoców. Bazą ich herbat jest susz konopny, na który uzyskali certyfikat ekologiczny. Produkty są dostępne zarówno w sklepie internetowym jak I bezpośrednio u nich  w  gospodarstwie rolnym w Źródłach.

Garnierówka w Głębowicach , Klasztorny sklepik jest wyposażony w pełną gamę produktów lokalnych dostępnych z obszaru Krainy Łęgów Odrzańskich. W związku z tym, że Garnierówka jest placówką hotelową za co uzyskała certyfikat w kategorii usługi noclegowe (33), prowadzoną przez Radę Parafialną to najlepszym terminem na dokonanie w nim zakupu lokalnych smaków i rękodzieła jest weekend. Szczególnie polecamy zakupy od maja do października  w pierwszą niedzielę miesiąca gdy organizowana jest “Słodka Niedziela” w klasztornej kawiarence, połączona ze zwiedzaniem Klasztoru.

 

Podążając szlakiem kulinarnym warto dopełnić swą podróż odwiedzając Pracownie Artystyczne, Galerie, Muzea, Izby Pamięci, Zagrody Edukacyjne, Zabytki a dla tych, co chcą zagościć na dłużej w Krainie Łęgów Odrzańskich oferujemy miejsca noclegowe.

Klasztor Cystersów w Lubiążu – Opactwo Cysterskie, które miało swą siedzibę w Lubiążu nazywane jest perłą śląskiego baroku. Jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie. Powierzchnia dachów wynosi około 2,5 ha, budynek posiada ponad 600 okien a fasada ma długość 223 metrów i jest to najdłuższa barokowa fasada w Europie. Fundacja Lubiąż opiekująca się obiektem organizuje cykliczne zwiedzanie pod nazwą: „od dachów po piwnice”, podczas których można zobaczyć oprócz odrestaurowanego refektarza klasztornego czy sali książęcej również krypty znajdujące się pod gotycką bazyliką. W kryptach znajdują się nagrobki Piastów śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników, w tym jedynej świeckiej osoby, najważniejszego artysty Opactwa – Leopolda Willmana. Do dziś w dobrym stanie zachowało się 98 mumii.

Wieże Klasztoru Cystersów z widokiem Odry i lasów łęgowych w tle

Wieże Klasztoru Cystersów z Odrą i lasami Łęgowymi w tle

Pasieka Ziębów w Lipnicy w powiecie średzkim – pasieka oferuje tradycyjne produkty pszczele jak: miody wielokwiatowe, lipowe, (2) wrzosowe, pierzgę w miodzie czy propolis. Nowym produktem u Państwa Ziębów jest uloterapia. W małych domkach oddanych do dyspozycji turystów  można zaczerpnąć pszczelego powietrza, które zawiera związki lecznicze zwalczające infekcje bakteryjne i wirusowe, wpływa bardzo pozytywnie na układ nerwowy czy układ krążenia.  Pobyt w tym miejscu wpływa dobroczynnie na cały nasz organizm.

Fabryka Cacanek powstała 14 lat temu. Od niedawna właścicielka Katarzyna zdecydowała się na prowadzenie warsztatów w stylu slowfashion: upcykling i recycling, (27)  certyfikowanych znakiem jakości Kraina Łęgów Odrzańskich POLECA. W związku z tym, że u Pani Kasi nic nie może się zmarnować wszystko zostaje wykorzystane i nadaje mu się nowego życia. Oprócz tego w pracowni powstają unikatowe kolekcje, krótkie butikowe serie, odzieży i dodatków dizajnerskich. Produkty Fabryki Cacanek można zakupić w punkcie produktów lokalnych w Lubiążu, poprzez stronę www.fabrykacacnek.pl lub wysyłając wiadomość https://www.facebook.com/Fabryka-Cacanek-302754859873008,  https://www.instagram.com/fabrykacacanek/

Galeria Dziewin/Ekomuzeum Osady Rybackiej  powstała dzięki pasjonatom sztuki. Asia i Mariusz prowadzą Ekomuzeum Osada Rybacka od 15 lat. Zaczęło się od plenerów artystycznych gdzie artyści z całej Polski zjeżdżali latem do gospodarstwa Asi i Mariusza w Dziewinie aby przez 7 dni tworzyć i powiększać kolekcję galerii. Galeria to nie tylko miejsce z obrazami ale miejsce gdzie tworzy się historia, która dzięki spotkaniom, wydarzeniom i certyfikowanym usługom edukacyjnym (24) jest przekazywana i zatacza coraz szersze kręgi. Sama miejscowość nazywana jest Dolnośląskim Kazimierzem Dolnym nad Odrą

Łęgowa Zagroda znajduje się w Krzelowie w gminie Wińsko. Właścicielka Pani Irena zaoferuje nocleg certyfikowany znakiem jakości (37), zorganizuje warsztaty z robienia mydełek, ziołowego papieru czerpanego, naturalnych kosmetyków, zaprosi do wspólnego posiłku, ugości „jak u mamy”, zabierze w plener aby poobserwować łęgową przyrodę. Sama zagroda mieści się w Dolinie Jezierzycy gdzie można spotkać tak rzadkie okazy jak: kotewka – orzech wodny, salwinia pływająca czy storczyk szerokolistny  https://krzelowskazagroda.pl/

Jodłowy Młyn w Starym Dworze w gminie Brzeg Dolny jest prowadzony od 2017 roku przez Stowarzyszenie „Jodłowy Młyn”  – grupa pasjonatów odrestaurowała stary młyn, stworzyła swego rodzaju skansen starych rzemiosł, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć jak wygląda młyn do „podszewki”, cały proces wyrobu mąki, narzędzia i inne ciekawostki z życia naszych dziadów i pradziadów podczas certyfikowanych zajęć edukacyjnych (28). Cyklicznie w Jodłowym Młynie spotykamy się we wrześniu na wydarzeniu „Dolnośląskie Smaki Dziedzictwa” pod patronatem „Europejskich Dni Dziedzictwa”

Mechanizm młyna - drewniane elementy

Mechanizm Jodłowego Młyna

 

Garnierówka pokarmelitański zespół klasztorny znajduje się w Głębowicach w gminie Wińsko – w odnowionym klasztorze znajduje się obecnie certyfikowana przez Krainę łęgów Odrzańskich baza noclegowa (33), która na cześć fundatora Jana Adama de Garnier została nazwana „Garnierówką”. Ośrodek ten otwiera swoje gościnne podwoje dla szukających odpoczynku i wyciszenia w omodlonych przez zakonników murach klasztornych, ale także i dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku współczesnego świata i zanurzyć się w atmosferze klimatu spokoju i wyciszenia. Regularnie odbywają się zwiedzenia (raz w miesiącu). Garnierówka w Dolinie Łachy otwiera się na grupy zorganizowane, która daje możliwość umówienia się na indywidualne zwiedzanie, które łączą lekcje historii z edukacją przyrodniczą. A jest to zasługa kościelnej krypty i wież, które tworzą niezwykłą ścieżkę przyrodniczą. Przybliży ona świat nietoperzy i ptaków zamieszkujących kościelne mury oraz Dolinę Łachy – obszar Natura 2000. Prawdopodobnie jest to jedyna taka ścieżka edukacyjna w Polsce. W Garnierówce organizowane są także warsztaty, np. kaligraficzne i zielarskie, koncerty, a także rokrocznie w lecie jarmark historyczny. Wokół Głębowic polecamy także: kaplicę MB Bolesnej na wzgórzu w Trzcinicy Wołowskiej wraz z zespołem 7 kapliczek, susłową łąka z wieżą obserwacyjną, ruiny pałacu rodziny Pourtales i park z pomnikowymi okazami dębu szypułkowego.

Garnierówka - klasztor Pokarmelicki z lotu ptaka o wschodzie słońca

Klasztor-Karmelitów-Garnierówka

Pasieka Zuzia — Bogusława i Jerzy Nawara Pasieka Zuzia to wyjątkowy punkt na mapie Dolnego Śląska. Znajduje się ona w Domaszkowie, nieopodal Lubiąża słynącego z kompleksu klasztornego cystersów. Pasieka Zuzia oferuje smaczne i zdrowe miody (1), które pozyskiwane są z roślin rosnących w czystym środowisku dorzecza Odry — są to tereny wolne od zanieczyszczeń wynikających z przemysłu i spalin samochodowych. Wszystko to sprawia, że produkty, jakie można zakupić w Pasiece Zuzia są wyjątkowe pod względem smaku i zapachu, a przy tym mają właściwości lecznicze, która dodatkowo prowadzi edukacyjną ścieżkę pszczelarską !

Malczycka Izba Muzealna (25) powstała w 2007 roku na terenie stoczni Malczyce. Poświęcona jest historii Malczyc nierozerwalnie związanymi z Odrą oraz portem i funkcjonującą po dziś dzień stocznią w której powstają kadłuby 90 metrowych statków. W swoich zbiorach posiada ok. 100 eksponatów, pochodzących z różnych źródeł, m.in. od mieszkańców.  Od maja br.  dostępne  w nowej siedzibie. Wśród perełek  – meble byłych właścicieli stoczni – rodziny Antoszewskich.

Ośrodek Działań Edukacyjnych i Twórczych Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” jest placówką całoroczną, będącą doskonałym miejscem wypoczynku oraz idealną bazą do poznawania uroków Krainy Łęgów Odrzańskich, jest komfortowym miejscem wypoczynku, rekreacji oraz edukacji.

Schronisko Młodzieżowe oferuje tanie noclegi w pokojach wieloosobowych. Jest to wyjątkowy obiekt do organizowania wycieczek szkolnych i zielonych szkół (32) oraz prezentacji, szkoleń i konferencji.

Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej

Ośrodek jest idealną bazą do poznawania uroków nadodrzańskiej przyrody. Dzieci i młodzież  zgłębiają wiedzę o łęgach odrzańskich podczas szerokiej gamy warsztatów uwzględniających bogactwo i różnorodność KŁO  m.in.

”Co szumi w stawie” – przystanki tematyczne nad starorzeczem Odry, rośliny wodne, szuwarowe i chronione, badanie biologiczne wody.

”Zwierzęta lasów łęgowych” – poznawanie naturalnego środowiska różnych gatunków zwierząt, odnajdywanie, rozpoznawanie i robienie odlewów tropów.

”Ptaki nadodrzańskich  lasów i łąk” – obserwacja naturalnego środowiska ptaków, w tym ptaków drapieżnych, wykonywanie i montowanie budek lęgowych dla ptaków.

“Wszystko o Odrze”- struktura wody, parametry biologiczne, eksperymenty badawcze

Warsztaty  z lokalnymi twórcami i rękodzielnikami

Questy, geocaching – podczas których uczestnicy poznają historię, przyrodę i lokalne  tradycje

Szkoła Językowa Multi-Kulti  w stworzonym na ul. Kościelnej 2 w Lutyni (23) miejscu spotkań do realizacji warsztatów edukacyjnych, wydarzeń kulturalnych i eventów, organizuje półkolonie i obozy językowe, zajęcia teatralno-językowe i przedstawienia w języku angielskim. Ponadto w ramach realizacji projektu „Językowa Kuźnia Talentów w Krainie Łęgów Odrzańskich” będą już niebawem prowadzić proekologiczne warsztaty dla dzieci i młodzieży.

 

Dla aktywnych poszukiwaczy przygód, interesujących się przyrodą, wypoczynkiem na łonie natury, kulturą, dziedzictwem, historią proponujemy wyprawy szlakami turystycznymi:

Kajakowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich to odcinek 131 km na rzece Odrze podzielony na trasy spływu kajakiem pomiędzy Przystankami Szlaku Odry od Wrocławia do Głogowa o turystycznym znaczeniu dla regionu. Szlak rozpoczyna się na 262 km we Wrocławiu na ul. Ślęzoujście a kończy na 393 km w Głogowie a na trasie spływu kilometraż rzeki wytyczają słupki z oznakowaniem, które mijamy płynąc w dół rzeki. Proponowane trasy spływów to te które prowadzą pomiędzy miejscami z dostępem do rzeki i najczęściej są to dawne promy, porty i mariny miejskie pomiędzy nimi Odra jest niedostępna.

Kajak dwuosobowy na wodzie, płynie

Kajakiem po Odrze

Dźwiękowym Szlakiem Odry, który jest niewątpliwie jedną z głównych atrakcji szlaku Odry i przyciąga wielu miłośników przyrody nad Odrę. Spacery i wyprawy dźwiękowe w łęgach Odrzańskich mogą odbywać się całorocznie. Wskazane miejsca są doskonałym punktem spacerów i wypraw dźwiękowych jak np. Naroczycki Łęg – Chobienia, Perła Baroku w dzikim Łęgu – Lubiąż, Czapliniec w okolicy Malczyc. Dodatkowo wyprawy wzbogacają dźwiękoławki – paraboliczne łapacze fal dźwiękowych. Korzystanie z soczewek akustycznych, drewnianych konstrukcji terenowych wzmacniających doznania akustyczne, to pomysł by świadomie słuchać dźwięków natury i w ten sposób odkrywać przyrodnicze przestrzenie dzikiego nadodrza. https://dzwiekowyszlakodry.com/

Rowerowy Szlak Odry Wołów - Lubiąż w Kraina Łęgów Odrzańskich

dav

Rowerowy szlak odry oraz Pętle Odrzańskie przygotowane dla miłośników dwóch kółek. Wytyczone szlaki lewobrzeżny odcinek o długości 141 km na lewym brzegu Odry od Wrocławia do Głogowa i prawobrzeżny odcinek o długości 112 km na prawym brzegu Odry od Brzegu Dolnego do Głogowa. Szlak prowadzi zarówno polnymi ścieżkami i drogami jak i mało ruchliwymi szosami, ale również uciążliwymi odcinkami po wałach odrzańskich a wszystko po to żeby zetknąć się z bogatą i dziką przyrodą Łęgów Odrzańskich. https://szlakodry.pl/rowerowy-szlak-odry/ Natomiast Pętle Odrzańskie to propozycja zjechania ze szlaku Odry żeby zmierzyć się z trasami poprowadzonymi po regionach przylegających do Doliny Odry.

O niezwykłych walorach  szlaków turystycznych i obszaru Krainy Łęgów Odrzańskich przekonamy się korzystając z certyfikowanych usług turystycznych, noclegowych a nawet edukacyjnych.   

W trakcie Glampingu – czyli propozycji spędzania wolnego czasu w kontakcie z naturą, proponowanych przez Noclegi w Jurtach Rajczyn, leżących na rowerowym Szlaku Odry .  Niepowtarzalny klimat jurty, bardzo rzadka na terenie Polski forma nocowania w komfortowo wyposażonych jurtach mongolskich, w bliskości przyrody, która sama w sobie jest atrakcją a jej unikalna forma zyskała uznanie kapituły znaku jakości (35). Jurty umieszczone są na skraju wsi Rajczyn, blisko lasów łęgowych i nadrzecznych błoni.

Podczas Rejsów po Odrze drewnianym statkiem „Łęgową Damą”, którą uczestnicy wyruszają żeglugowym szlakiem Odry z Portu Ścinawa jednego z najciekawszych przystanków Szlaku Odry. Rejsy w zależności od zainteresowania trwają od 1h do 2,5h. Podczas wyprawy „Łęgową Damą” turyści podziwiają Krainę zwaną Krainą Łęgów Odrzańskich. Zachowało się tu wiele naturalnych krajobrazów i siedlisk, malownicze starorzecza, nadrzeczne skarpy. Jest to obszar o takim przyrodniczym bogactwie, jakiego na próżno szukać w wielu naszych parkach narodowych. https://lgdodra.pl/rejsy-szkuta/, https://szlakodry.pl/rejsy-szkuta/ Od niedawna ofertę na Szlaku Odry uzupełniają usługi zabudowy jachtów i motorówek w Ścinawie polegającym na rzemieślniczym tj. ręcznym odnawianiu i zabudowywaniu wnętrz i kadłubów, a więc świadczenia kompleksowych usług,  serwisu, przebudowy i zabudowy łodzi. Pod marką własną  WaterPrestige (22) produkuje  jachty i łodzie motorowe. Wszystkie testowane są na Odrze, szlaku żeglugowym, po którym  mogą się przemieszczać łodzie z napędem motorowodnym.

Szkuta płynie Odrą w pobliżu Lubiąża. W oddali klasztor

Szkuta na Odrze pod Lubiążem

Spływy kajakowe  przez wytyczony kajakowy szlak Odry przyciąga miłośników wypraw w stylu slow. Odra swą dostojnością zaprasza do podziwiania niezwykłej przyrody, spędzenia czasu sam na sam z czaplą siwą czy zimorodkiem. Taki aktywny wypoczynek dedykowany jest zarówno dla grup zorganizowanych, przyjaciół z pracy jak i dla rodzin z dziećmi. Przystosowany sprzęt i usługi turystyczne (41) certyfikowane znakiem jakości oferuje lokalna firma Meander Jarosław Paczkowski  zapewnia bezpieczną podróż kajakiem lub deską SUP Szlakiem Odry po Krainie Łęgów Odrzańskich. Przygotowane trasy są dobierane pod uczestników co czyni wyprawę bardzo komfortową i przyjemną. https://szlakodry.pl/kajakowy-szlak-odry/

Kamperem podczas usługi podróży mobilnych polegających na zwiedzaniu terenu Krainy Łęgów Odrzańskich pojazdami typu kamper i przyczepami kempingowymi dostępnymi u lokalnej wypożyczalni Mobilcamp w ramach certyfikowanej (40) oferty pn. Mobilne podróże Szlakiem Odry- poznaj piekno krainy Łęgów Odrzańskich. Wyróżnia się ze względu na oryginalność proponując zwiedzanie regionu w nietypowy sposób, spać możemy wszędzie gdzie jest dozwolony wjazd pojazdem.

W miejscu spotkań i odpoczynku (wiata) “Sołtysówkaw Krzydlinie Małej  z miejscem na ogniska integracyjne  (39), przeznaczone dla mieszkańców i turystów poruszających się Szlakiem Odry, w tym  użytkowników ścieżek rowerowych przecinające Krzydlinę Małą, jak i grup przyjeżdżających do miejscowego Centrum Spotkań i Dialogu,  posiadające miejsca noclegowe, z których korzystają liczne grupy terapeutyczne oraz rekolekcyjne. Sołtysówkę wykorzystujemy również do edukacji (29) dzieci i młodzieży z zakresu ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy przedmedycznej.

BAZAr Kulturalne Targowisko Wspomnień – Fundacja MY Są to wspomnienia działaczy, aktywistów, artystów, mieszkańców wokół kultury i sztuki lat 80. i 90. Projekt powstał z potrzeby zagłębiania lokalnej historii, rejestrowania doświadczeń i obrazów, do których ciężko dotrzeć np. w publikacjach książkowych. Rozmowy przybrały archiwizację wspomnień, które wraz z upływem czasu przepadną. Archiwum w postaci podcastu (26) przybrało współczesną formę bliższą młodemu odbiorcy, ale też osobom dorosłym. Udostępnienie prowadzonych przez nas wywiadów na platformie spotify https://open.spotify.com/show/2f8xAa3BXIXy1qM5K85p25 daje możliwość bezpłatnego dostępu do zasobów w różnych miejscach, które można udostępniać zarówno podczas różnych wydarzeń, spotkań. Rozmowy mają charakter edukacyjny oraz promocyjny, który w sposób przystępny i profesjonalny zaprasza do poznawania lokalnej historii. Prowadzone dialogi mają formułę wymiany, a rozmawiający z Krzysztofem Gołubowskim goście tworzą intymną przestrzeń wspólnych wspomnień nierzadko związanych z obszarem Krainy Łęgów Odrzańskich.

Doskonałym uzupełnieniem oferty są coroczne, cykliczne święta, jarmarki, zawody sportowe czy różnego rodzaju konkursy jak taneczne, czy kulinarne podczas, których można posmakować, degustować lokalnych nadodrzańskich smaków, według tradycyjnych przepisów nie rzadko złamanych innowacyjnymi pomysłami.

Zapraszamy zatem na certyfikowane wydarzenia.

Spotkania w Sadzie u Ani i Bolka z Lutyni (38), którzy kilka razy w roku zapraszają do swojego miejsca na ziemi, gdzie w towarzystwie kwitnących i owocujących drzew można posmakować rodzimych podpłomyków, bigosu, soków naturalnie tłoczonych, dżemów, wędlin, wędzonych ryb, miodów, olejów tłoczonych na zimno, chleba na naturalnym zakwasie, pierogów, ciast z mąki z lokalnego młyna, jajek od lokalnej kurki z wyborną kruszonką i owocami z Lutyńskiego sadu. To też doskonała okazja do zakupu przetworów (8) właścicieli gospodarstwa sadowniczego OWOCE LUTYNI http://www.owocelutyni.com/produkty/, https://www.facebook.com/owocelutyni/

Ścinawski Blues nad Odrą jest imprezą cykliczną (42), która przyciąga tysiące fanów bluesa i dobrej zabawy. Poza wysokim poziomem muzycznym wydarzenie to wyróżnia miejsce – jedno z piękniejszych w regionie – Port w Ścinawie. Wielka rzeka Odra sprawia, że jest tu wyjątkowy klimat. Festiwal Ścinawski Blues nad Odra jest imprezą trzydniową organizowana w miesiącu lipcu. Impreza ma charakter całkowicie otwarty i bezpłatny, podczas którego oprócz koncertów, organizowany jest rok rocznie przegląd amatorskich zespołów bluesowych, a także kilkudniowy zlot motocykli. www.bluesnadodra.pl

 

Historyczny Jarmark w Garnierówce w Głębowicach, gdzie co roku w lipcu przy odgłosach strzelających armat, barwnych stoiskach, zapachu ziół, tłumy odwiedzających mają okazję zapoznać się z historią tego miejsca, zwiedzić Klasztor od wieży i strychu po piwnice wraz z katakumbami, obejrzeć imponujący pochód i taniec z flagami, posmakować lokalnych wyrobów z legendarną karkówką Proboszcza. Jarmark pozwala zaczerpnąć wiedzę ze skarbca tutejszej historii i pasji mieszkańców.

Najlepsze w Powiecie Średzkim to konkurs kulinarny (46) organizowany przez Powiat Średzki od 2018 roku. Uczestnikami konkursu są koła gospodyń wiejskich, organizacje, stowarzyszenia, szkoły z terenu powiatu średzkiego oraz grupy nieformalne. Konkurs składa się z kilku niezależnych od siebie etapów/spotkań, z których każdy miał inny temat przewodni. W 2018 roku odbyło się 6 gotowań, tematy pojedynków: pierogi, żurek, szarlotka, danie z grilla, danie z ziemniaka, naleśnik. W 2019 roku odbyły się 4 gotowania (danie z jajkiem, jarskie danie, placek ziemniaczany, zupa jarzynowa) , a w 2021 – 3 (grillowane warzywo, sałatka z grillowanym kurczakiem, danie z dyni). Zgodnie z złożeniem konkursu najlepsze przepisy są publikowane w książeczki kulinarnej, dotychczas ukazała się jedna – “Powiat Średzki na talerzu” https://www.lgdodra.pl/wp-content/uploads/2020/05/ksiazka-kucharska_140918-OSTATNIA.pdf

Niedziela z kryminałem, autorska to rozbudowana i uatrakcyjniona forma spotkania z pisarzami kryminałów (48). Spotkania w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej z pisarzami odbywają się średnio raz na kwartał w sali widowiskowej. Prowadzącym niedzielnych spotkań, jest znakomity pisarz, mieszkaniec Krainy Łęgów Odrzańskich, Mieczysław Gorzka. Każde spotkanie jest przygotowywane indywidualnie pod gościa, wyszukiwane są nieszablonowe informacje nt. autora, które później wykorzystywane są w grach i zabawach angażujących publiczność.  Rozmowy odbywają się w swobodnej atmosferze i przerywane są kilkoma zaskakującymi punktami programu tj: występ na żywo muzyków z Minęło Band, kalambury, quizy, i zaskakujące zadania. Do paneli dyskusyjnych zapraszani są specjaliści np. policjant z wydziału zabójstw, którzy konfrontują fikcję z rzeczywistością, psychiatra, czy patolog.

Przegląd Talentów – Turniej Tańca Nowoczesnego – Jest to coroczne wydarzenie odbywające się w Wołowie, polegające na możliwości spotkania i zaprezentowania umiejętności tanecznych dzieci i młodzieży, uczęszczających na zajęcia taneczne organizowane przez Studio Balans. Celem głównym wydarzenia (43) jest prezentacja nabytych umiejętności tanecznych a celem pobocznym przeprowadzenie go w formie turniejowej. Wszystkie występy formacji(grup) tanecznych oparte są na autorskich choreografiach instruktorów oraz oryginalnych, dostosowanych do nich strojach. Występy solowe i duety opierają się na pomysłach uczestników.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „BelleVoci jest cyklicznym wydarzeniem muzycznym,  organizowanym przez Dolnobrzeski Ośrodek Kultury w Brzegu Dolnym od 2016 r.  Podczas tego wydarzenia odbywają się koncerty muzyki poważnej w wykonaniu artystów dużego formatu, którzy na co dzień występują na scenach polskich i zagranicznych. Prezentowany jest szeroki repertuar utworów zarówno muzyki wokalnej jak i instrumentalnej, różnych epok, stylów i gatunków muzycznych oraz najznakomitszych kompozytorów muzyki poważnej m.in. muzyka  Mozarta, Verdiego, Czajkowskiego, Beetovena, Schuberta, Rachmaniowa. Dla wielbicieli muzyki filmowej i popularnej corocznie przygotowany jest koncert ze wspaniałymi aranżacjami utworów znanych kompozytorów i artystów np. George’a Gershwina, Elvisa Presleya, Astora Piazzoli.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „BelleVoci jest cyklicznym wydarzeniem muzycznym (44),  organizowanym przez Dolnobrzeski Ośrodek Kultury w Brzegu Dolnym od 2016 r.  Podczas tego wydarzenia odbywają się koncerty muzyki poważnej w wykonaniu artystów dużego formatu, którzy na co dzień występują na scenach polskich i zagranicznych. Prezentowany jest szeroki repertuar utworów zarówno muzyki wokalnej jak i instrumentalnej, różnych epok, stylów i gatunków muzycznych oraz najznakomitszych kompozytorów muzyki poważnej m.in. muzyka  Mozarta, Verdiego, Czajkowskiego, Beetovena, Schuberta, Rachmaniowa. Dla wielbicieli muzyki filmowej i popularnej corocznie przygotowany jest koncert ze wspaniałymi aranżacjami utworów znanych kompozytorów i artystów np. George’a Gershwina, Elvisa Presleya, Astora Piazzoli.Festiwal organizowany jest na przełomie lipca i sierpnia i trwa od 3 do 7 dni  (wieczorów koncertowych), podczas którego muzyka poważna rozbrzmiewa w ogrodach nad Odrą. W trakcie festiwalu organizowane są różne wydarzenia towarzyszące np.:  wernisaż wystawy Polskich Artystów Plastyków „Bella Pittura – Piękne Malarstwo”, wernisaż prac Stanisława Babczyńskiego pt. „W hołdzie naturze i dawnym mistrzom”, wystawy plenerowe promujące prace plastyczne dolnobrzeskich artystów, Letnie powtórki – najpiękniejsze spektakle z The Metropolitan Opera, koncerty André Rieu – odpłatne spektakle na scenie kina DOK, oraz koncerty okołofestiwalowe. Informacje promujące wydarzenie, program festiwalu, repertuar poszczególnych koncertów zamieszczane są na stronie internetowej  https://dokbrzegdolny.pl/wydarzenia/festiwal-belle-voci/

Bieg Szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy jest cyklicznym, corocznym wydarzeniem (47), o zasięgu ogólnopolskim. Wydarzenie odbywa w drugim dniu obchodów Dni Wińska, które przypadają w drugiej połowie lipca. Bieg ma start w miejscowości Białków (Centrum Edukacji Astronomicznej), a meta w miejscowości Głębowice na boisku sportowym w cieniu dawnego klasztoru pokarmelickiego obecnie przekształconemu na usługi hotelowe zwanego Garnierówką. Podczas ostatniej edycji można było bezpłatnie zwiedzić Garnierówkę oraz wziąć udział w rodzinnym pikniku. Nazwa Bieg Szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy nawiązuje do wędrówki jaką ze wschodu po wojnie przebyli obecni mieszkańcy Wińska. Oferta skierowana jest dla wszystkich, profesjonalnych oraz amatorów i ich rodzin a uczestnicy biegu otrzymują zestaw startowy. https://gostir.pl/

Duathlon Pęcław to cykliczna impreza sportowo-rekreacyjna (45), której głównymi celami są propagowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Gminy Pęcław oraz gości, popularyzacja duathlonu jako wszechstronnej dyscypliny sportu. Zawody co roku skupiają wielu pasjonatów tej dyscypliny, zarówno miejscowych, jak i gości. Wyróżnia je wyjątkowo atrakcyjna przyrodniczo i krajobrazowo trasa, biegnąca wzdłuż Szlaku Odry w Krainie Łęgów Nadodrzańskich i obszaru NATURA 2000.