Szkółka kajakowa w zatoce mariny Chobienia

Trasa  spływu  z Chobieni do Leszkowic  to łatwa i krótka trasa kajakowa dedykowana dla rodzin z dziećmi. Ruszając z Chobieni wkraczamy nieświadomie do krainy plemienia słowiańskiego Dziadoszan, o którym świadczą liczne pozostałości po grodziskach.

Pierwsze z nich mijamy na linii skarpy już po pierwszym kilometrze, na lewym brzegu, na wysokości przysiółka Chobinek. Z badań archeologicznych i przekazów historycznych, w tym Geografa Bawarskiego  wynika, iż w obrębie w okresie wczesnego średniowiecza na terenach Pradoliny Barycko – Głogowskiej  było ponad 20 grodzisk wśród których to w Przedmościu było najważniejszym, centralnym grodem.

Gród Dziadoszan w Chobieni

Swoją wartość zawdzięcza przede wszystkim miejscu startu z Mariny z pomostami pływającymi wiatą turystyczną i placem zabaw, w którym dostępna jest infrastruktura turystyczna z toaletami i polem namiotowym z dostępem do bieżącej wody i energii elektrycznej na monety.

Marina Chobienia na Szlaku Odry

Dużym atutem tej oferty są bazy noclegowe w Kaczycach  https://szlakodry.pl/item/albor-kaczyce/  i www.cobena.pl w Chobieni, z których można skorzystać żeby zatrzymać się na dłużej w Krainie Łęgów Odrzańskich. Kajaki można wypożyczyć u lokalnego przedsiębiorstwa turystycznego Wypożyczalnia sprzętu wodnego jak i od Stowarzyszenia Marina Chobienia https://szlakodry.pl/item/marina-chobienia/ które corocznie organizuje tu szkółkę kajakową dla najmłodszych .

Start spływu to Port Chobienia, na terenie którego znajduje się nowopowstała marina z pomostami pływającymi, toaletami,  wiatą turystyczną z grillem i ławkami potrafiącymi pomieścić kilkadziesiąt osób. Dookoła wiaty teren oświetlony i monitorowany z polem campingowym na którym są stanowiska z energią elektryczną, więc jest to doskonałe miejsce dla osób lubiących survivalowe wyprawy i nocowanie pod namiotem ale na najwyższym poziomie. To też świetne miejsce na wyprawy dla rodzin z dziećmi dzięki placowi zabaw w formie obiektowi przypominającemu statek.

Istnieje również możliwość rozpoczęcia spływu z Chobieni od strony Jemielna, w miejscu zjazdu do dawnego promu rzecznego  łączącego dwa brzegi Odry. Trasa wiedzie poprzez malownicze rolnicze krajobrazy przecięte nowym mostem drogowym pomiędzy Radoszycami a Ciechanowem, który zastąpił prom rzeczny, po którym pozostały betonowe zjazdy wykorzystywane do wodowania łodzi.

Dawny Prom Radoszyce – Ciechanów

Koniec spływu to zjazdy do dawnego promu kursującego  pomiędzy Leszkowicami a Bełczem Wielkim, które obecnie z uwagi na łatwy dostęp do rzeki służą często jako slip do wodowania łodzi. Otoczenie tego miejsca jest raczej surowe ale dla wprawnych przyrodników może się okazać świetnym punktem do przyrodniczych wypraw w Łęgi Odrzańskie.

To oferta dla podróżników co lubią przygodę !!

Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w wypożyczalni np. www.meander.turystyka.pl   To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.

Więcej informacji znajdziecie również w interaktywnej mapie.

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1tSxK9SqtBh-z7w2a0LK-4hRytsF1apZG&usp=sharing

Opis trasy spływu   Chobienia – Leszkowice/Bełcz W.  (16 km):

350 Opuszczając Chobienię ,warto przyjrzeć się zwartej zabudowie dobrze utrzymanych gospodarstw na lewym brzegu rzeki i dawny prom rzeczny, który obecnie służy jako slip do wodowania łodzi.

351 Grodzisko Dziadoszan na wysokim brzegu.

352 Wieś Lubów (P). Tu mijając wieś wpływamy do Pradoliny Barycko- Głogowskiej. Lewy brzeg to fragment Wzgórz Dalkowskich będącego częścią Wału Trzebnickiego, a oba brzegi porasta las liściasty.

355 Duża wieś Radoszyce (L) i Ciechanów (P) w której  kolejna nieczynna  przeprawa promowa, po której pozostał slip do wodowania łodzi. Na tym odcinku mało miejsc na odpoczynek, bo znajdziemy je jedynie w zatoczkach utworzonych przez tzw. ostrogi i tuż przy Radoszycach.

356 Most drogowy

358 Na wysokości wsi Chełm (L) starorzecze a wokół niego  Ścieżka przyrodnicza „Nadodrzańskie krajobrazy – Chełm”

366 Wieś Leszkowice (L) i Bełcz Mały (P). tu m.in. sklep spożywczy, ośrodek kultury a do samej rzeki wiedzie utwardzona droga pozostała po dawnym promie rzecznym. Na przyległej łące można zorganizować biwak survivalowy.

Ofertę spływu trasą kajakową  Chobienia – Leszkowice warto połączyć z usługą  Rower & Kajak (link do oferty) to jest przyjazdu i powrotu rowerem do umówionego punktu zbiórki jak Hotel Kaczyce czy Schronisko Jemielno Schronisko Jemielno  gdzie zostawiamy auta a przesiadamy się na rowery.  Po dojechaniu rowerami do miejsca startu spływu, rowery wymieniamy na kajaki, wodując na rzece. Rowery trafiają na specjalistyczną przyczepę do przewozu rowerów by zostać przewiezione na koniec spływu dla uczestników, którzy  po przesiadce z powrotem na rowery wracają do punktu zbiórki. W zależności na którym brzegu rzeki wysiadamy to trasa rowerowa wiedzie nas https://szlakodry.pl/prawobrzezny-szlak-odry/ i https://szlakodry.pl/przez-lasy-jemielna/ lub https://szlakodry.pl/lewobrzezny-szlak-odry/

Rowerowy Szlak Odry Ciechanów – Lubów