Przystanki Szlaku Odry są to wrota do Krainy Łęgów Odrzańskich Tymi wrotami są miejscowości na Szlaku Odry od których najlepiej zacząć poznawanie Krainy Łęgów Odrzańskich. Z uwagi na swoje położenie na przecięciu się różnych tras turystycznych, stanowią doskonałą bazę wypadową dla dalszego podróżowania kajakiem, rowerem, łodzią. Bądź do podróży szlakami: dźwiękowymi kulinarnymi, produktów lokalnych.

Każda z nich różni się ofertą ale wszystkie opierają się na zasobach lokalnych do których zaliczyć należy mariny rzeczne połączone szlakiem kajakowym, trasy rowerowe, biwaki i atrakcje turystyczne. Uzupełniają je bazy noclegowe, punkty gastronomiczne i wytwórcy produktów lokalnych, rzemieślnicy i rękodzielnicy.

Część z Przystanków Szlaku Odry wyróżnia się swoim położeniem na przecięciu się tras turystycznych z liniami kolejowymi lub innej komunikacji zbiorowej. Z tego względu wyróżniamy je nazywając Węzami Szlaku Odry co wpływa na wyjątkowość i niezwykłość Krainy Łęgów Odrzańskich na tle innych regionów.

Węzły dają dodatkowe możliwości organizacji spływów kajakowych, rajdów rowerowych uwzględniając możliwość przemieszczania się pociągiem pomiędzy poszczególnymi odcinkami tras turystycznych (rowerowych, kajakowych).

Z połączenia tych elementów powstała niezwykła oferta Kolej na Kajaki i Kolej na Rower.

Jest to propozycja dla podróżników!!!

podróżowania na spływy kajakowe i rajdy rowerowe Szlakiem Odry z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej, w tym linii kolejowych, autobusowych. Przesiadek z pociągu na kajaki czy rowery w Węzłach Odrzańskich. Potencjał obsługi ruchu turystycznego mają:

#węzeł Ślęzoujście (Wrocław);
#węzeł Prężyce/Brzezinka Średzka
#węzeł Brzeg Dolny;
#węzeł Malczyce;
#węzeł Ścinawa;
#węzeł Głogów.

Innym ciekawym elementem, wyróżniającym Krainę Łęgów Odrzańskich, są Questy dla odkrywców.

Quest jest przewodnikiem po miejscowości w formie zagadek do rozwiązania. Najczęściej prowadzą nas trasą pomiędzy Portem, mariną lub innym ważnym punktem turystycznym miejscowości a Dworcem PKP. Po drodze odgadując zagadki i rebusy z questa dowiecie się więcej o Przystanku Szlaku Odry, który odkryje przed Wami najciekawsze historie miejscowości.