Port Uraz na Szlaku Odry

„Pętla Odrzańska Wrocław ul. Ślęzoujście – Brzeg Dolny to oferta wyprawy na kajaki z przystankiem w Tawernie i śluzowaniem”

Niezwykła trasa kajakowa rozpoczynająca się jeszcze w samym Wrocławiu, tuż za progiem wodnym Rędzin, wiodącą przez  miasteczko portowe w Urazie, śluzę od strony Warzynia na progu Brzeg Dolny w Wałach, do Brzegu Dolnego leżącego na prawym brzegu Odry .

Atrakcyjna trasa kajakowa dla ciekawskich osób chcących doświadczyć śluzowania w śluzie Brzeg Dolny w Wałach. Jej trasę można podzielić na dwa odcinki Odry, którymi płyną kajakarze. Pierwszy do wsi Uraz (275 km) gdzie na łuku znajduje się marina z pływającymi pomostami, Tawerną z gorącymi posiłkami i promem osobowym kursującym do Prężyc. miasteczkoportowe.pl Piaszczysty brzeg nad zalewem Prężyce to doskonałe miejsce do wcześniejszego zakończenia spływu jak i surviwalowej integracji lub zajęć edukacyjnych prowadzonych przez animatorów Krainy Łęgów Odrzańskich w zakresie ekologii.

Wielkość Bielika – edukacja

Druga część trasy prowadzi pomiędzy niedostępnymi  wyspami, zarośniętymi trzcinowiskiem o odmiennym składzie gatunkowym wytworzonym w wyniku wybudowania progu wodnego ze śluzą pociągową i elektrownią wodną. Można się tu zatrzymać na dłużej i wsłuchać się w otaczającą nas przyrodę i porównać z nagraniami natury na Dźwiękowym Szlaku Odry Czasami  mogą się tu pojawić dźwiękoławki – naturalne wzmacniacze dźwięku. Na prawym brzegu funkcjonuje ośrodek  wypoczynkowy Wały z kawiarnią, polem kempingowym z toaletami i natryskami. Dla tych co chcą płynąć dalej powinni trzymać się lewego brzegu, kierując się na śluzę Brzeg Dolny.

Próg wodny Brzeg Dolny w Wałach

Po jej pokonaniu dopływamy do tarasu widokowego Pałacu i tuz przed nim na slipie  możemy skończyć spływ lub trochę dalej dopływając do zjazdu dawnego promu rzecznego. Wyróżniającego się na brzegu porzuconym  budynkiem załogi. Cała trasa charakteryzuje się spokojnym nurtem, co jest związane z piętrzeniem wody na progu wodnym na Odrze. Zbyt duży zachodni wiatr może w dużej mierze utrudnić spływ kajakiem rekreacyjnym.

Start spływu rozpoczyna, tuż przy ujściu rzeki Ślęzy w miejscu dawnego promu rzecznego z wybetonowanym dojazdem do samej rzeki. Rozpościera się stąd widok na Most Rędziński. Dużym plusem tego miejsca jest bezpośrednie sąsiedztwo przystanku autobusowego linii 104.

 

Ślęzoujście w oddali most rędziński

Koniec spływu to miejscowość Brzeg Dolny z historyczną zabudową tarasową Pałacu z którego rozciąga się piękny widok na rzekę. Po dobiciu kajakami do slipu przy tarasach lub zjazdu dawnego promu rzecznego można szybko przez park dojść pieszo do dworca PKP. Jest tu wiele innych miejsc wartych odwiedzenia, nie tylko związanych z założeniem parkowo – pałacowym zwanym  przystankiem Szlaku Odry, w tym najcenniejszym elementem związanym Odrą, posągiem zapomnianego Boga Odry – Viadrusa

Posąg Boga Odry – Viadrusa

Pętla Wrocław ul. Ślęzoujście – Brzeg Dolny jest częścią oferty Kolej na Kajaki (link do ulotki).

Polecamy szczególnie dla tych, którzy zdecydują się zostawić samochód w domu i podróżować komunikacją zbiorową. Trasa spływu prowadzi od węzła „odrzańskiego” we Wrocławiu na ul. Ślęzoujście, z przystankiem autobus linii 104, do węzła przesiadkowego w Brzegu Dolnym, z którego pieszo do dworca PKP udamy się na pociąg powrotny do domu.

To oferta dla podróżników co lubią przygodę!!!

Po dotarciu kajakiem do Brzegu Dolnego pobierz  quest i za jego pomocą z nabrzeża do dworca kolejowego PKP na pieszo docierasz w ciągu 20 minut.

 

Zanim jednak wyruszysz w podróż pamiętaj żeby najpierw zamówić kajaki na spływ w wypożyczalni np. www.meander.turystyka.pl lub www.miasteczkoportowe.pl To od nich uzyskacie szczegółowe informacje o tym jak przygotować się na spływ oraz o zasadach bezpieczeństwa na wodzie.

Więcej informacji znajdziecie również w interaktywnej mapie.

Opis trasy spływu Wrocław ul. Ślęzoujście – Brzeg Dolny (23 km):

262 Wodujemy kajaki we Wrocławiu, tuż za dopływem rzeki Ślęży, po lewej stronie biegu Odry (L) przy ulicy Rędzińskiej, na końcu utwardzonej drogi (miejsce za Domem Pomocy Społecznej i pętlą autobusu miejskiego nr 104). To miejsce wodowania wybrano, by ominąć śluzę Rędzin.

264 Las Rędziński (P) i zrekultywowane wysypisko śmieci (L).

266 Ujście rzeki Bystrzycy (L), będącej także szlakiem kajakowym.

267 Ujście rzeki Widawy (P), będącej także szlakiem kajakowym.

268 Ujście kanału zrzutowego wody z oczyszczalni ścieków w Janówku, za kanałem umocniona ścianka nabrzeża z larsenów.

275 Dopływamy do dużej wsi Uraz (P). tu możliwość odpoczynku na piaszczystych fragmentach brzegu. Znajduje się tu nowy, dobrze zorganizowany port i przystań dla wodniaków.

276 Rozlewisko rzeki, Zalew Prężycki. Dużo różnorodnego ptactwa wodnego, w tym czapli.

280 Nadal rozlewisko Odry i dużo ptactwa. Zbliżamy się do końca I etapu i miejsca biwakowego w miejscowości Wały.

281 Cumujemy na nabrzeżu Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego Związkowego Klubu Żeglarskiego „Energetyk” w Wałach (P), tuż przed elektrownią wodną. Cumowanie płatne. Możliwość noclegów w domkach kempingowych lub rozbicia obozowiska na terenie ośrodka bądź kąpieliska (umywalnie, toalety, prysznice). Na terenie ośrodka bary gastronomiczne.

281 Bardzo długa śluza w Brzegu Dolnym (L), obok elektrowni. Przed ostatnia na Odrze. Konieczne uprzednie zgłoszenie spływu, gdyż obsługa jest zatrudniona także w elektrowni. Ciekawostką są latające w śluzie nietoperze.

282 Stara zdewastowana Keja (P).

283 Most kolejowy.

285 Brzeg Dolny (P) – Miasto z dobrym połączeniem kolejowym. Bliska odległość dworca PKP do nabrzeża (ok 15 min pieszo).
– (P) slip z wodowskazem przy oddziale RZGW w Brzegu Dolnym tuż przy pałacowym tarasie widokowym ;
– Taras widokowy z zabytkowym Pałacem w którym znajduje się siedziba Urzędu Gminy i stare dęby (P).
Dalej nieczynna już przeprawa promowa do Głoski.