Klasztor-Karmelitów-Garnierówka

Pętla Odrzańska – Przez Wzgórza Wińskie 

Po pokonaniu kilkunastu kilometrów Szlakiem Odry proponujemy zjechać z trasy rowerowego szlaku Odry żeby zobaczyć zaskakujące i niezwykle urozmaicone trasy w krajobrazie  morenowych wzgórz usypanych w okresie zlodowacenia warciańskiego to jest to  coś dla twojego roweru.

Jednostajnie łagodne podjazdy i zjazdy urozmaicają, krótkie ale intensywne wzniesienia o różnorodnej nawierzchni , począwszy od piaszczystych i gruntowych dróg przez szutrowe i asfaltowe drogi dojazdowe, co dla zaprawionego rowerzysty jest niebywałą gratką. Ich przebieg ukazuje nam niezwykły klimat obszaru w stylu slow- łęg umożliwiając  zapoznanie się z dziedzictwem regionu oraz spotkanie ludzi, którzy z dużym zaangażowaniem kultywują rodzinne tradycje lub poświęcają się niezwykłym pasjom. O jego niezwykłości stanowią destynacje turystyczne : Klasztor „Garnierówka” w Głębowicach, Poldery  z introdukcją Susła Moręgowanego, Wińsko ze swoim wielowiekowym rodowodem, obserwatorium astronomiczne w Białkowie, rekreacyjny zalew Słup. Stanowią doskonałą bazę dla wypadów rowerowych dla grup podróżujących rowerami.

Mapa Pętli rowerowej Wzgórzami Wińskimi

Miejscowościami proponowanymi do rozpoczęcia trasy są Małowice lub Orzeszków. Oby dwie są przystankami kolejowymi na trasie relacji Wrocław – Zielona Góra, co jest ważne dla osób, które chcą tu przybyć pociągiem. Wokół przystanków znajdują się również parkingi gdzie można bezpiecznie zostawić auta i ruszyć w trasę po nadodrzańskich ostępach.

 

 

 

Przystanek 1 – 335 km Przyborowski Meander 

Pałac w Przyborowie nad Starorzeczem

Do zachodniej części Przyborowa przylega jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych starorzeczy odrzańskich o kształcie litery „C”. Na jego tafli wodnej falują latem wyjątkowo rozległe kożuchy kotewki, grzybieni, grążeli i salwinii. W otaczających zaroślach znalazł dla siebie miejsce rzadki i śliczny (co nie zawsze idzie w parze!) pszeniec grzebieniasty. Do starorzecza przylega park, przy którym znajduje się dość dobrze zachowany pałac z przełomu XIX i XX wieku. A przy nim ogromne, choć już naznaczone wiekiem, dębisko o obwodzie 630 cm i równie imponująca sosna czarna. Bardziej ciekawskim poszukiwaczom radzimy odnaleźć nad jednym z brzegów starorzecza bukowy leśny labirynt położony tuż przy doskonałym miejscu na biwak. W Fabryce Cacanek dostępne warsztaty z modnego przetwarzania, świętojańskiego motania lalek mocy lub wartościowy prezent z regionu od naszego lokalnego twórcy

Przystanek 2 – 342 km  Ujście Jezierzycy

Ujścia rzek do Odry to z reguły królestwa ryb. Ale pod Budkowem, gdzie wpada prawobrzeżny dopływ – Jezierzyca, znajduje się prawdziwe eldorado. Częste cofki wód z Odry do jej dopływu powodują powstawanie obszernych rozlewisk, zwłaszcza że ostatnie dwa kilometry Jezierzyca płynie bez gorsetu obwałowań. Nie dziwi zatem, że w tym magicznym miejscu żyją ogromne sandacze, sumy, węgorze, jelce i klenie. To mekka wędkarzy, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy tysiące ryb znajdują tu swoje zimowisko. Zimą warto tu też zaglądnąć w poszukiwaniu stad łabędzi krzykliwych, które upodobały sobie pobliskie pola. W ujściu Jezierzycy wyznaczono onegdaj przyrodniczą ścieżkę edukacyjną, która pozwoli napawać się pięknymi krajobrazami. Stąd udajemy się w kierunku Rajczyna wsi z noclegami w mongolskich jurtach w stylu slow, by dalej zacząć powoli wspinaczkę w kierunku Wińska.

Ujście rzeki Jezierzyca

Przystanek 3  – Wińsko/Słup

Do Wińska wjeżdżamy  jednostajnym wzniesieniem, które na początku wita nas pracownią artystyczną Szwiecowe drewno, które jest zarazem warsztatem ślusarskim z serwisem rowerów w jednym ! Warto mieć kogoś takiego na trasie wyprawy rowerowej. Wdrapując się do Wińska, zlokalizowanego niczym nunatak na szczycie wzgórza morenowego, już na samym początku napotykamy na świadka historii polodowcowej Wzgórz Wińskich, głaz narzutowy będący nieożywionym pomnikiem przyrody. Wińsko i okolice wymaga dłuższego pobytu żeby je dokładniej poznać i zakupić produkty lokalne jak np. Mięso i wędliny z Piwnicy Pod Wołami w dawnym zakładzie u Sztymera. Z Wińska można ruszyć dalej szlakiem wielkiej niedźwiedzicy przez obserwatorium astronomiczne w Białkowie do Garnierówki w Głębowicach na nocleg w dawnym klasztorze pokarmelitańskim. Jednakże proponujemy biwak na terenie zalewu Słup z dostępem do toalet, oddalonego kilka kilometrów w kierunku piaszczystej dalszej trasy prowadzącej do Doliny Jezierzycy z przystankiem kolejowym w  Orzeszkowie lub Małowicach.

Wińsko

Przystanek 4- Konary – Początek Cukrownictwa

Cukier z buraka cukrowego wynalezionego przez Franza Carla Acharda, naukowca z Berlina, który  właśnie tutaj zrewolucjonizował ten rynek produktów – ale zanim do tego doszło. Wieś kupił w 1799 r. – wybudował cukrownię i rozpoczął uprawę buraków cukrowych. W tejże cukrowni, w 1802 r., po raz pierwszy wyprodukowano cukier z buraków cukrowych. Na nieszczęście dla wynalazcy, opracowana przez Acharda technologia była droga i pozwalała jedynie na pozyskiwanie cukru brunatnego. Badania naukowe wpędziły go w długi i zmarł w biedzie w 1821 r. W 1964 r. fundamenty i fragmenty murów cukrowni zostały zabezpieczone, a w północną ścianę ruin wmurowano tablicę pamiątkową. Także w Konarach, w zachodniej części wsi, zachowało się grodzisko z XII w. a obok niego na brzegach niewielkiego stawu miejsce biwakowe.

Przystanek 5 – Orzeszków – Izba Pamięci

Jadąc lasami do Orzeszkowa nie sposób zatrzymać się na mostku i zajrzeć w głąb rozlewisk na Jezierzycy jakie tworzą tu bobry budując swoje żeremia. To wieś znana jesienią z najazdu grzybiarzy a to właśnie dzięki zlokalizowanemu przystankowi kolejowemu, z którego i wy możecie skorzystać planując proponowaną przez Nas pętlę rowerową. Zanim jednak podążycie dalej w swoim kierunku, warto tu jednak zajrzeć do miejscowej izby regionalnej  znajdującej się na terenie Szkoły Podstawowej. Można tu zobaczyć  przedmioty związane z gospodarstwem domowym, prowadzeniem gospodarstwa rolnego oraz zwierzętami gospodarskimi. Artykuły wyposażenia domu, gospodarcze i stajni (sprzęty dla konia, akcesoria jeździeckie, akcesoria do zaprzęgów, wozów, bryczek i sprzętów rolniczych napędzanych siłą mięśni zwierząt) i wiele innych przedmiotów związanych z codziennym życiem na wsi w Krainie Łęgów Odrzańskich.