Ładowanie…
Winne i niewinne produkty

Założone w 2001 roku przez Ewę i Lecha Jaworek – Winnice Jaworek należą do jednych z pierwszych oraz największych winnic w Polsce. Plantacja składa się z dwóch parceli, w Miękini oraz Wińsku, gdzie historycznie na 24 ha testowanych było ponad 30 odmian winorośli, głównie szlachetnych Vitis Vinifera – uprawiane są tu najstarsze w Polsce krzewy odmian takich jak riesling, pinot noir oraz pinot gris. Winnice znajdują się w zabytkowym folwarku, w którym dodatkowo funkcjonują restauracja oraz hotel, gdzie zapraszamy Państwa do niezwykłej krainy dolnośląskiego wina.

Pierwsze winogrona z Winnic Jaworek zebrano w 2003 roku, tworząc tym samym debiutancki rocznik składający się z takich win jak: riesling, pinot noir, pinot gris, elbling. W 2006 roku wina Jaworek włączone zostały przez Ministerstwo Rolnictwa na listę Produktów Tradycyjnych. Jako pierwsza winnica w Polsce w roku 2009 wprowadziliśmy do oficjalnej sprzedaż rocznik 2008. Tym samym biały Feniks oraz różowy Pinot Noir Rose były polskim sprzedażowym debiutem. W roku 2012 Winnice Jaworek i produkowane tu wina zostały wyróżnione certyfikatem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk, skupiającej producentów stosujących wysokiej jakości surowce oraz wytwarzających regionalne specjalności. Od roku 2015 Żółty Przewodnik Gault&Millau Polska rekomenduje produkty Jaworek na liście 160 twórców najlepszych produktów regionalnych w całej Polsce. Winnice Jaworek należą także do Dolnośląskiego Szlaku Kulinarnego – Smaki Dolnego Śląska promującego tradycyjne produkty oraz kulinaria naszego regionu oraz zostały docenione za odtwarzanie tradycji uprawy winorośli na Dolnym Śląsku i propagowanie enoturystyki.

Ich wina produkowane są z ręcznie zbieranych oraz selekcjonowanych owoców. Czerwone zanim trafią do butelek długo leżakują w beczkach dębu amerykańskiego lub francuskiego, którym zawdzięczają odpowiednie aromaty. Białe zaś swój wyszukany smak i aromat zawdzięczają m.in. fermentacji w tankach z zachowaniem odpowiednio niskich temperatur. Warte uwagi są również najnowsze wino Musseco musujące typu PROSSECO !

Adres

Adres:

ul. Kościuszki 48a, 55-330 Miękinia

GPS:

51.195765, 16.73721

Nr tel.:
Kliknij przycisk, aby wyświetlić mapę...